Kritik Merkez Bankası Faiz Kararı Haftası Dolar, Euro Kuru ve Altın Fiyatları Güne Nasıl Başladı?

Merkez Bankası Aralık ayı faiz kararı PPK toplantısı için geri sayım başlarken 13 Aralık 2021 Pazartesi günü piyasaların açılış fiyatları açıklandı. Piyasalar yeni haftaya nasıl başladı?

Kritik Merkez Bankası Faiz Kararı Haftası Dolar, Euro Kuru ve Altın Fiyatları Güne Nasıl Başladı?

Piyasalarda dalgalanma tüm hızı ile devam ederken yeni haftanın ilk açılış fiyatları da geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı için geri sayım başlarken faiz baskısı altında hem dolar kuru hem de altın fiyatları yükseldi.

Döviz kurlarında yaşanan yükselişten destek bulan altın fiyatları dış piyasada ons altının fiyatının da enflasyon rakamlarındaki yükseliş ile yönünü yukarıya çevirmesi ile 795 TL sınırının üzerini zorlamaya devam etti.

13 ARALIK 2021 DÖVİZ KURLARI! 1 DOLAR VE EURO BUGÜN KAÇ TL OLDU, NE KADAR?

Piyasalar nefesini tutarak Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararını beklemeye başlarken döviz kurlarında oluşan faiz beklentisi nedeni ile yükseliş yaşandı. Dolar kuru ve Euro kuru yeni haftaya yükselişle başladı. Merkez Bankası tarafından 16 Aralık 2021 Perşembe günü yapılacak olan PPK toplantısı sonrası açıklanacak olan faiz kararı piyasalarda endişe yaratırken yaşanan endişe döviz kurunda yükselişi tetikledi.

13 aralık dolar kuru

1 Dolar 14 TL bandını zorlamaya devam ederken dolar kuru alış 13,9003 TL ve satış 13,9612 TL seviyesi ile yeni güne başlamış oldu. Euro kuru ise alış 15,6957 TL ve satış 15,7912 TL seyiyesi ile başlarken İngiliz Sterlini de yükselişe eşlik ederek 18,50 TL seviyesini gördü.

altın fiyatları 13 aralık

ALTIN FİYATLARI GÜNE NASIL BAŞLADI, GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTININ FİYATI KAÇ TL OLDU?

Dış piyasada yaşanan enflasyonist etki ve iç piyasada dolar kurunda yaşanan yükselişin ittiği altın fiyatları da yükseldi. Gram altın yeni haftaya 795 liranın hemen üzerinde 795,97 TL seviyesinde başlarken çeyrek altın satış fiyatı ise 1.294 TL oldu. Ons altının fiyatı ise uluslararası piyasada 1.785 dolar bandında seyrediyor.

SONRAKİ HABER