Kritik Merkez Bankası Kararı Öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş Atama Kararları! Ekonomi Yönetimi Değişti

Bugün yapılacak kritik Merkez Bankası faiz kararı öncesi ekonomi yönetiminde flaş görevden almalar gündemi salladı. 16 Aralık Atama Kararnamesi ile atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Finans 16.12.2021 - 07:23 16.12.2021 - 07:23 Gülcan Özer

16 Aralık 2021 Tarihli ve 31691 Sayılı Resmî Gazete ile Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar (Karar: 2021/587, 588, 589) yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kritik atama kararnamesi ile ekonomi yönetimine ilişkin görev değişimlerini içeren atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Bugün yapılacak olan ve piyasaların büyük bir dikkatle yakından takip etmiş oldukları Merkez Bankası Aralık ayı toplantısı öncesi yapılan görev değişimleri büyük yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan imza ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK bünyesinde önemli görev değişimleri yaşandı. 

KRİTİK MERKEZ BANKASI TOPLANTISI ÖNCESİNDE EKONOMİ YÖNETİMİNDE DEPREM! 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın görevden alınmasının ardından yerine Bakan Yardımcısı olarak görev alan Nureddin Nebati getirilmişti. Bakan Elvan'ın görevden alınmasının ardından diğer bakan yardımcılarının akıbeti merak konusu olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar sonrasında Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Şakir Ercan Gül ve Mehmet Hamdi Yıldırım bu görevlerinden alındılar. Bu isimlerin yerine ise Mahmut Gürcan ile Yunus Elitaş Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı olarak atandılar. 

hazine bakanlığı görevden alma kararlar ı

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI GÖREVDEN ALMALAR: İKİ GENEL MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI! 

Bakan yardımcılarının yanı sıra Bakanlık bünyesinde Genel Müdür olarak görev alan Kamu Finansmanı Genel Müdürü Abdullah Bayazıt ile Ekonomik Programlar ve Araştırmalar Genel Müdürü Ahmet Yalçın Yalçınkaya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alındı. 

16 aralık tarihli görevden alma kararları

bddk atama kararnamesi

BDDK 2. BAŞKANI VE BDDK ÜYELERİ İÇİN YENİ ATAMA KARARLARI RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI! 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK atama kararları içerisinde yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 16 Aralık tarihli Atama Kararnamesi ile BDDK İkinci Başkanlığına Yakup Asarkaya, BDDK üyeliklerine ise Mustafa Balcı ile Olcay Turan'ı atadı. 

16 aralık dolar kuru başlangıç fiyatı

KRİTİK MERKEZ BANKASI KARARI ÖNCESİ, ATAMA KARARNAMESİ SONRASI 16 ARALIK TARİHLİ DOLAR KURU GÜNE NASIL BAŞLADI?

Atama kararnamesinin Merkez Bankası Aralık ayı PPK toplantısı sonrasında açıklanacak olan faiz kararı ile aynı gün yayımlanması ve ekonomi yönetiminde yapılan üst düzey görevden almalar dolar kurunda yüksek olan tansiyonu yukarı yönlü tetikledi. Dün FED tarafından yapılan açıklamalar ile yükselişe geçen dolar kuru ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler ile daha da arttı. Dolar kuru tarihi rekorunu kırarak yeni güne başladı ve 14.80 TL seviyesini gördü.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@