Kritik Tarih 1999 Değil 1996! EYT ile Emeklilikte 850 Bin Kişiyi Kapsayan Yaş Sınırı Düzenlemesi Planı Belli Oluyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için AK Parti'den adım geliyor. Hükümetin çalışma planında yer alan için EYT için ise önümüzdeki dönemde yeni düzenleme gelmesi, yaş şartının değişmesi bekleniyor.

Finans 27.12.2021 - 10:39 27.12.2021 - 10:40 Mustafa Karagöz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yeni hafta başında önemli bir açıklama geldi. EYT'lilerin beklediği düzenleme hakkında Gazeteci Cem Küçük yeni bir açıklamada bulundu. AK Parti'nin EYT konusunda adım atacağını ifade eden Küçük, EYT çıkıyor ifadelerini kullandı. 

Hükümetin kısa vadeli planlarına dair bilgi veren Cem Küçük açıklamasında "Son bir haftadır psikolojik üstünlük AK Parti’de...  Bu durum seçime yakın devam ettiği sürece sıkıntı kalmaz. Asgari ücrete yüzde 50 zam verildi. Emeklilere enflasyon farkları içinde yüzde 30-40 arası zam gelecek. Memur maaşlarında düzeltme olacak. Ve EYT çıkıyor. AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu geçen hafta çarşamba günü Günaydın Türkiye’de "EYT ile ilgili bir çalışma yapılıyor" ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın ardından ise EYT ile ilgili nasıl bir düzenleme olabileceği merak konusu oldu. Gündemde olan son düzenleme iddiası ise 50 yaş ve 5900 prim düzenlemesi. 

EYT'DE 50 YAŞ ŞARTIYLA 2022'DE EMEKLİLİK İLK KAPSAM 850.000 BİN KİŞİYİ İÇİNE ALIYOR

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için ortaya atılan iddialarda yaş konusunda kesin bir düzenleme olacağı işaret ediliyor. Ancak yaş düzenlemesi tamamen şartsız şekilde olmayacak gibi duruyor.Kulislerde yer alan konuşmalarda ise EYT'nin 50 yaş şartı ile çıkabileceği iddiaları yüksek sesle dile getiriliyor. Hükümetin özellikle 50 yaşından küçüklerin emekli olmasına şiddetle karşı olduğu öne sürülüyor. 

1999 öncesinde işe girenleri kapsayacak olan EYT düzenlemesind ise 500 prim günü ile 5900 prim gün şartlarıyla 50 yaş üzerinde emekliik hakkı sağlanabileceği ifade edilirken konuya hakim isimler bu kapsamda aslında kritik tarihin 1996 olduğunu ifade ediyorlar. 

2022'de EYT düzenlemesinin 5900 prim şartıyla uygulamaya girmesi durumunda ilk kapsamda yer alacak olanların 1996 yılından önce işe girenler olacağı ifade ediliyor. Bu durumda ise yaklaşık 850 bin ile 1 milyon kişinin ilk kapsamda EYT ile emekli edilebileceği konuşuluyor. 

Yaş ve prim şartıyla emeklilik dışında ayrıca eksik maaşla emeklilik formüllerinin de gündemde olduğu konuşuluyor. Özellikle eksik maaşla erken emeklilik sağlayan emeklilik yaşı geldiğinde maaşın normale dönmesi şeklinde uygulanan Almanya Modelinin de EYT çalışmaları kapsamında gündemde olabileceği ifade ediliyor. 

EYT ile ilgili çalışmalar 3600 ek gösterge düzenlemesi sonrasında başlayacak. Sürecin ise daha önceden EYT çalışması yapan ve Çalışma Bakanlığı makamında bulunan Vedat Bilgin tarafından yönetilmesi bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@