Kriz Derinleşiyor! Konkordato İlan Eden Şirket Sayısı 500'ü Aştı

Hızla yükselen dolar kuru nedeni ile artan maliyetler ve bankaların kredi musluklarını kapatması ekonomide ciddi krizler yaşanmasına neden oldu.

Emlak Haberleri 22.11.2018 - 17:02 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Hızla yükselen dolar kuru nedeni ile artan maliyetler ve bankaların kredi musluklarını kapatması ekonomide ciddi krizler yaşanmasına neden oldu. Yaşanan krizin en büyük göstergesi ise şirketlerin konkordato başvuru sayısı oldu.

Fiyat farkı kararnamesi ve tasfiye kararnamesi müjdesi bekleyerek konkordato ilan etmemek için direnen inşaat firmalarına dün kötü haber gelmiş ve fiyat farkı kararnamesinin iptal edildiği açıklanmıştı. Bu haber gözleri yeniden konkordato ilan eden şirketlere ve konkordato ilan eden şirket sayısı için açıklanan rakamlara çevirdi. Ticaret Bakanı Pekcan Rakamı 356 Olarak Açıklamıştı! Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 11 Kasım tarihinde yapmış olduğu açıklamasında konkordato ilan eden şirketler için kesin rakamı 356 olarak açıklamıştı. Bakan Pekcan "Konkordato da Adalet Bakanlığının takip ettiği bir proje.Adalet Bakanlığına biz de bakanlık olarak görüş veriyoruz ve hem borçluyu hem alacaklıyı koruyucu bir taslak üzerinde çalışılıyor ama şu ana kadar konkordato ilan eden firma sayımız 356. İstanbul'da 132, Ankara'da 50, İzmir'de 27, Kocaeli'nde 26, Bursa 13, Hatay 11, Mersin 9, diğer iller 88 olmak üzere toplam 356 firmamız bulunmaktadır"  diyerek kesin rakamı 356 olarak ilan etmişti. Konkordato Başvurusu Yapan Şirket Sayısı 856Bakan Pekcan tarafından açıklanan 356 rakamı o tarih için kesin onay alan şirket sayısı idi. Bugün itibari ile onay alan şirket sayısı 500 sınırına ulaştı. Konut hakkında tweet atan Bloomberg TV Haber Koordinatörü Ali Çağatay ise "Türkiye’de şu güne kadar(16 Kasım) konkordato başvurusunda bulunan şirket sayısı 845; başvurusu kabul edilen ve işleme konulan şirket sayısı 356. Kulislerde dolaşan yüksek rakamlar dedikodu" diyerek 845 başvuru olduğunu dile getirmişti. Bugün gelinen son noktada ise aradan geçen süre zarfında başvuruda bulunan 845 firmadan 140'ü aşkın şirketin konkordato başvrusu kabul edildi ve mahkemeler bu şirketlere konkordato komiseri atadı. Böylelikle resmi rakamlarda konkordato ilan eden şirket sayısı da 500'ü aşmış oldu. Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@