Küçük Pencerelerde Hangi Perdeler Tercih Edilmeli? Stor Perdeler Kullanışlı mı?

Eve tül perde seçerken pencerelerin boyutu da önemli bir etken. Özellikle küçük pencerelerde hangi tarz perdelerin tercih edilmesi gerektiği merak ediliyor. Stor perdeler kullanışlı olur mu?

Dekorasyon 28.05.2022 - 14:29 28.05.2022 - 14:29 Gülşah Konuk Akın

En soğuk evleri bile daha sıcak daha samimi gösteren perdeler adeta evlerin süsü. Perde ve halı olmayan bir evde tam anlamıyla ev havası hissedilemez, çıplak bir görüntü oluşur. Özellikle iş ya da çeşitli nedenlerden dolayı otelde ya da yurtta kalmak durumunda kalan kişiler, eve döner dönmez önce halıya basma ihtiyacı duyar. Perde ise evlerin süsü olarak bilinir. Eve perde seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Özellikle küçük pencereler için tercih edilebilecek perde modellerine dikkat etmek gerekiyor. Perde seçiminde ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta hangi pencerede kullanılacağı olmalıdır. Ardından tavan yüksekliği, pencerenin ne kadar ışık aldığı, odanın içerisindeki sıcaklık da dikkate alınmalıdır. Küçük pencereler için perde seçimi ile büyük pencereler için perde seçimi farklı şekillerde yapılmalıdır.

küçük-pencerelerde-perde-seçimi

ODANIN GENEL TARZI İLE UYUMLU PERDE SEÇİMİ

Perde seçiminde seçilecek perdenin odanın genel tarzı ve dekorasyonu ile uyumlu olması daha bütüncül bir görüntü olmasını sağlayacaktır. Kısa perdelerin her zaman için bulunduğu odaya daha hoş ve sevimli bir hava attığı unutulmamalıdır. Ciddi ortamlar için de uzun ve büyük perdeler tercih edilmelidir. Küçük pencerelerde de uzun ve büyük perdeler kullanılarak pencerelerin daha büyük görünmesi sağlanabilir. Küçük pencerelerde en çok tercih edilen model jaluzi perdelerdir. Jaluzi perdelerde plastik ve ahşap farklı çeşitler bulunmaktadır.

küçük-pencereyperde-seçimi

DAR VE KÜÇÜK PENCERELER İÇİN TÜL PERDE SEÇİMİ

Evin pencereleri dar ya da küçük olsa da hem dekorasyon ile hem de tül perde seçimi ile pencereleri daha büyük göstermek çok kolay. Penceresi büyük olan evlerde daha ferah ve konforlu bir atmosfer hâkim olur. Dar ve küçük olan pencereleri büyük göstermek için küçük bazı püf noktalardan faydalanmak yeterli olacaktır. Dar pencerelerde kullanılacak perdelerin pencerenin bitişine kadar gelen kısa perdeler kullanılması çok hoş bir görüntü olmayacaktır. Kısa perdeler, pencereleri olduğundan daha küçük gösterir. Özellikle pencerenin önünde hiçbir şey yoksa ve önü boşsa kısa perde tercih edilmemelidir.

kü.ük-pencere-perde

Dar ve küçük pencerelerde uzun, yere kadar uzanan geniş perdeler kullanılması daha hoş bir görüntü sağlayacaktır. Ayrıca odada ya da salonda daha zengin bir görüntü de oluşmuş olur. Dar pencerelerin korniş kısımlarının pencereden daha uzum olması gerekir. Pencerenin kenarında kalan yerlere de perdenin yerleştirilmesi pencerelerin daha geniş gösterecektir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@