Kulislere Bomba Gibi Düşen İddia: Kritik Asgari Ücret Toplantısı Öncesi Bakanın Açıklayacağı Rakam Basına Sızdırıldı

2022 yılı asgari ücreti flaş gelişme yaşandı. Çalışma Bakanlığı ile işçiler tarafından bir rakam üzerinde ortak pay bulunduğu ancak işverenlerin destek olmadan o rakamı kabul etmediği iddia edildi.

Finans 13.12.2021 - 16:35 13.12.2021 - 16:35 Mustafa Karagöz

2022 yılı asgari ücret tutarının gün içerisinde açıklanması bekleniyordu. Tüm tarafların gün içerisinde dördüncü toplantıyı gerçekleştirmesi ve alınan zam kararını ortak imza ile kamuoyuna duyurmaları bekleniyordu. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin zam ile ilgili haftasonunda yaptığı konuşmasında rakamın pazartesi günü ilan edileceğini ifade etmişti. Ancak beklentiler karşılanmadı ve rakam açıklanmadı. 

Bu süreç içerisinde de gündeme bomba gibi oturan bir iddia gündeme geldi. 

ASGARİ ÜCRET İÇİN 4.070 TL İDDİASI! İŞVERENLERİN DESTEK OLMADAN KABUL ETMEDİĞİ ÖNE SÜRÜLDÜ

2022 yılında asgari ücretli vatandaşlara yapılması beklenen maaş tutarının 4.070 TL olduğu iddiaları kulislere düştü. 

İşçi tarafı Türk İş Sendikası ile Çalışma Bakanlığı'nın bu rakam üzerinde anlaştıkları ancak işveren tarafının devletten destek olmadıkça 4.000 TL ve üzeri bir tutarın çok zor olacağını belirttiği öne sürüldü. 

4070 tl asgari ücret 3

Destek Bekliyorlar

Asgari ücret tespit komisyonunda 4.070 TL rakamı üzerinde durulduğu ancak TİSK'in bu rakamın kabul edilmesinin desteklere bağlı olduğunu bildirdiği ve destek olmadan bu rakamı kabul etmeyecekleri iddialar arasında yer aldı. TİSK'in devletten 2022 yılında hem SGK prim ödemeleri hemde vergi konusunda bir düzenleme beklediği biliniyor.

TİSK; işçilere yansıyacak zammın bir kısmının gelir vergisinden karşılanmasını, bir kısmının da SGK prim desteği ile sağlanması umuyordu. 

Ancak işverenlerin masadan bekledikleri desteği alamadıkları ve açıklamanın bu yüzden geciktiği öne sürüldü. Çalışma Bakanlığı'nın anlaşması sağlanması durumunda ise 4.070 TL'lik asgari ücreti açıklayabileceği iddia ediliyor.

4070 tl asgari ücret 2

KARAR AÇIKLANMASI ERTELENDİ

Bundan sonraki süreçte neler olacağı ise gerçekleştirilecek son görüşmelere bağlı olarak belirlenecek. 

Görüşmeler için ise birden fazla senaryo bulunuyor. Birincisi işverenlerin memnun olabileceği bazı destekler sağlayarak 2022 yılı asgari ücret maaş tutarını 4.070 TL olarak açıklanması. İkincisi ise işverenlerin talebi doğrultusunda maaş zam tutarında bir indirime gidilmesi. Bu durumda ise Türk İş Sendikasının göstereceği tepki büyük önem kazanıyor. 

Son senaryo ise maaş zammının işveren tarafının istediği gibi açıklamak. Bu durumda ise Türk İş Sendikası işçiler adına eylem kararı alabilir. Bu durumda çalışanlar taleplerini grev ile dile getirebilirler. 

4070 tl asgari ücret 1

NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

2022 yılı asgari ücretin önümüzdeki iki gün içinde açıklanması bekleniyor. Pürüzlerin giderilmesi ve kulislerde iddia edilen 4.070 TL'lik açıklanması ise en kuvvetli ihtimal gibi gözüküyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@