Kunduzlu Barajı Hazır

Kunduzlu Barajı ile birlikte kırsal alanlardaki su sorunu çözülecek. Çorum’da Devlet Su İşler tarafından inşa edilmekte olan Kunduzlu Barajı’ndaki yapım çalışmaları sona erdi.Devlet Su işleri(DSİ) tarafından 31 milyon Türk Lirası harcanılarak yapılan Kunduzlu Barajı sayesinde Çorum’daki 31 adet köye yıllık 2.06 milyon metreküp su taşınarak Çorum ilimizin içme suyuna olan ihtiyacının karşılanması planlanıyor.

EKONOMİ 18.07.2017 - 09:31 15.07.2021 - 00:22 SERHATMEDYA

Kunduzlu Barajı ile birlikte kırsal alanlardaki su sorunu çözülecek.

Çorum’da Devlet Su İşler tarafından inşa edilmekte olan Kunduzlu Barajı’ndaki yapım çalışmaları sona erdi.Devlet Su işleri(DSİ) tarafından 31 milyon Türk Lirası harcanılarak yapılan Kunduzlu Barajı sayesinde Çorum’daki 31 adet köye yıllık 2.06 milyon metreküp su taşınarak Çorum ilimizin içme suyuna olan ihtiyacının karşılanması planlanıyor.Kunduzlu Barajı ile Planlananlar

Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Kunduzlu Barajı’nın birden fazla yapım amacının olduğu ve birçok sorunun çözümünü de beraberinde getireceği aktarıldı.  • Verimli topraklar için su temin edilecek.  • Vatandaşların içme suyuna olan ihtiyaçları giderilecek.  • Vatandaşlar için kullanım suyu sağlanmış olacak.  • Olası taşkınların önüne geçilecek.

  •  


Kırsal Alanlar Su ile Buluşacak

Orman ve Su İşleri Bakanı olan Veysel Eroğlu tarafından verilen talimatlar doğrultusunda gerçekleşecek olan daha birçok projenin yürürlüğe gireceği açıklandı. Bu projeler sayesinde Devlet Su İşleri’nin sulama projeleri kapsamının dışındaki kırsal alanların çabucak sulu tarım faaliyetlerine başlaması, içme ve kullanma suyu temin edilmesi gibi gereksinimlerinin karşılanması amaçlanıyor. Kunduzlu Barajı da bu projelerden birisiydi.İncelik ve Titizlik ile Çalışılmış

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Murat Acu tarafından açıklanan bilgiler doğrultusunda, yıllık 2.06 milyon metreküp su temin ederek Çorum’un su ihtiyacını karşılaması planlanan Kunduzlu Barajı’nın nasıl yapıldığını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Baraja dahil baraj, ocak ve diğer yerlere ulaşmak için yollar yapılmıştır.  • Derivasyon yani akarsu yatağını değiştirmek için tesisler kurulmuştur.  • Ön yüzü beton kaplı olan kaya dolgusu yapılmış bulunan baraj gövdesi inşa edilmiştir.  • Dolusayak imalatı, dipsavak imalatı, beton kaplama imalatı ve enjeksiyon imalatı yapılmıştır.

  •  
Büyük bir titizlik ile çalışılarak yapımı tamamlanan Kunduzlu Barajı, ileride uygulanılacak olan birçok projenin de öncüsü konumunda bulunmaktadır.
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@