Kur Dalgalanması İnşaat Sektörünü Sallıyor! Aralık 2021 İstanbul, Ankara, İzmir Güncel Çimento Fiyatları

İnşaat maliyetlerinin artışı inşaat sektörünün en önemli sorunu olmaya devam ediyor. İnşaat yapı malzemelerinin başında gelen çimento fiyatları ne kadar oldu. 1 torba çimento kaç TL?

Emlak Haberleri 15.12.2021 - 01:27 15.12.2021 - 01:27 Engin Uzunoğlu

İnşaat sektöründe yapı malzemelerinin güncel fiyatları en önemli araştırma konularından birisi olmaya devam ediyor. Kur dalgalanmalarından olumsuz etkilenen inşaat sektörü, yapı malzemelerine gelen fahiş zamlarla beraber hareket kabiliyetini kaybetti. İnşaat yapı malzemelerinin fiyat artışlarını oluşturan en önemli birimlerden birisi de çimento oldu. Çimento fiyatlarında son durum ne? Çimento fiyatları arttı mı?

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN EN ÖNEMLİ YAPI MALZEMESİ

Betonarme inşaatların yapımında betonun ana malzemesi olan çimento oldukça büyük bir öneme sahip oluyor. Gerek bina inşaatlarında olsun gerekse de yol ve köprü inşaatlarında olsun çimento kullanılmadan inşaat yapılamıyor. Bunun alternatifleri oluşturulmaya çalışılsa da fiyat ve fayda açısından çimentonun önüne geçebilecek bir malzeme henüz bulunmuyor. 

ÇİMENTO FİYATLARI HIZLI YÜKSELİYOR!

Çimento fiyatları inşaat sektöründe 2021 yılı boyunca en çok tartışılan konu oldu. İnşaat sektörü ve çimento sektörü bu konuda sürekli karşı karşıya geldiler. Hatta bir dönem inşaat sektörü yükselen fiyatlara karşı boykot kararı alıp uygulamaya dahi sokmuş ve inşaatları durdurmuştu. Ancak çimento fiyatlarını etkileyen çok fazla değişken bulunuyor. Öncelikle yükselen enerji maliyetleri çimento üretiminde maliyeti arttırdı. Bunun yanında dış talebin oldukça fazla olması iç piyasada da fiyatları yükseltti. Son açıklanan verilere göre çimento sektörü daha az miktarda çimento ihracatı yaparak daha tyüksek gelir elde ettiler. Tüm bu piyasa koşullarında çimento fiyatları oldukça yükseldi. 

ÇİMENTO FİYATLARINDA BÖLGESEL ETKİ

Türkiye'de kurulu olan çimento fabrikaları kuruldukları bölgelere hakim oluyorlar. O bölgede o fabrikanın çimento ürünleri daha yaygın satış ağına sahip olabiliyor. Çünkü nakliye maliyetleri en aşağı seviyeye çekilebiliyor. Bundan dolayı da ilden ile çimento fiyatlarında farklılıklar görülebiliyor.  Satış sırasında pazarlık yoluyla çimento fiyatlarında farklı fiyatlamalar elde edilebiliyor.

ÇİMENTO FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Çimento fiyatlarını araştıranlar son güncel fiyatları merak ediyorlar. Sabit bir çimento fiyatından bahsedilemiyor. Ancak ortalamalarla beraber çimento fiyatları belirlenebiliyor. 7 bölgeden alınan çimento fiyatlarının ortalamasına göre Aralık ayına ait güncel çimento fiyatları şöyle oldu:

-1 Kg Gri Çimento: 7,5 TL 
-3 Kg Gri Çimento: 16 TL 
-5 Kg Gri Çimento: 20 TL 
-50 Kg (1 Torba) Gri Çimento: 48 TL
-1 Kg Beyaz Çimento: 13 TL 
-3 Kg Beyaz Çimento: 20 TL 
-5 Kg Beyaz Çimento: 27 TL 
-50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento: 80 TL

Gelişmelerden Haberdar Olun

@