Kur Korumalı Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır, Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Kur Korumalı vadeli TL mevduat hesabı sonrası Kur Korumalı Altın Mevduat Hesabı da sisteme tanımlandı. Kur korumalı altın hesabı nedir, altın korumalı mevduat hesabı nasıl açılır?

Finans 03.01.2022 - 16:25 03.01.2022 - 16:25 Gülcan Özer

Dövize yatırım yapmak yerine bankaların faiz ve kâr payı hesaplarına yoğunlaşan yatırımcılar, aynı zamanda kur farkı sebebiyle ek faiz ya da kâr payı alabilecek. Bu minvalde Merkez Bankası da çalışmalarını sürdürürken altına yatırım yapmayı düşünenler için müjdeli haber sonunda geldi. Son dakika gelişmesine göre artık altın kuruna göre de TL hesaplarına kur farkı ödenebilecek.

Bilindiği üzere Kur Korumalı TL Hesabı, 2 farklı sistem üzerine kurulu. Bunlardan biri hâlihazırda Türk lirasındaki mevduatları kapsarken bir diğer seçenek ise farklı döviz türlerinden Türk lirasına geçişler üzerine kurulu. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre artık altınını bozduranlara da oluşan kur farkı ödenecek.

Altınını Bozduran, Kur Yükselişine Göre Fark Alacak

Merkez Bankası, diğer döviz türlerinde olduğu gibi altın için de günlük kur yayınlayacak. Gün içerisinde banka nezdindeki altınlarını bozduranlar, o günkü kurun esas alınması ile birlikte vadeli hesap açabilecek. Konvansiyonel bankalarda faiz, katılım bankalarında ise kâr payı getirisi sunan vadeli hesaplarda 3 aylık, 6 aylık ve yıllık vade seçenekleri mevcut.

Bu vadelerden birini tercih edenler, hesap açılış tarihinde baz alınan Merkez Bankası altın kurunun vade sonunda yükselmesi hâlinde aradaki farkı alabilecek. Yeni sistemle birlikte bankacılık sisteminde altın hacminin düşmesi, bununla beraber Türk lirası hacminin de artması beklenmekte. Kurları kontrol altında tutmak için bu yola başvuran Merkez Bankası’nın bu özel stratejisi ile beraber altın fiyatlarında kısa vadeli bir yükseliş beklenmiyor.

Altından Türk lirasına geçiş yapılması durumunda geçerli olan kurlar Merkez Bankası tarafından her gün yayınlanıyor olacak. İlk olarak 28 Aralık 2021 tarihinde yayınlanan kurlarla beraber bankalar da bu hesap türü için çalışmalarını başlattı. En geç 3 Ocak Pazartesi günü tüm bankaların bu yeni hesap türüne geçiş ile alakalı gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlaması beklenmekte.

Yeni düzenleme, özellikle diğer bankalara nazaran daha yüksek altın hacmine sahip olan katılım bankalarını yakından ilgilendirmekte. Katılım bankaları, vadeli hesap sahiplerine kâr payı geliri sunarken artık altından Türk lirasına geçişlerde Kur Korumalı Hesap özelliklerini kullanabilecek. 3 aylık vadeli hesapların vade süresinin sonunda bu sistemin gerçekten kârlı olup olmadığını hep birlikte görmüş olacağız.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@