Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Caiz Mi? Diyanet Yanıtladı!

Diyanet İşleri Başkanlığı, kur korumalı TL vadeli mevduat hesabına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, fetvanın diğer vadeli hesaplarla aynı olduğu belirtildi.

Finans 01.01.2022 - 15:15 01.01.2022 - 15:15 Büşra Uluşen

Türkiye'nin yeni ekonomik sisteme geçmesiyle birlikte hakkında en çok araştırma yapılan şey kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı oldu. Vatandaşlar bu sisteme yoğun ilgi gösterirken, bazıları da böyle bir hesap kullanmanın caiz olup olmadığı konusunda çelişkiye düştü. 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın en üst danışma kurulu olan Din İşleri Yüksek Kurulu, internet sitesi üzerinden kurula yöneltilen ''Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabına para yatırmanın, buradan gelecek fazla parayı kullanmanın dini hükmü nedir?'' sorusuna yanıt verildi. 

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabına Para Yatırmak Caiz Mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın vatandaşların sorularını yanıtlamak için oluşturduğu ALO 190 Fetva Hattına son dönemde sıkça konuşulan bir soru konu oldu. 

Bir vatandaşın ''Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabına para yatırmak caiz mi?'' sorusunu yanıtlayan Din İşleri Yüksek Kurulu, '' Kurulumuzun faizle ilgili kararları ve duruşu bellidir. Faizli mevduat hesaplarına yatırım yapmak ve vadeli döviz satışında bulunmak kurulumuzca caiz görülmemektedir'' cevabını verdi. 

Devletin karşılayacağı öngörülen bölüme ise '' Ancak içerisinde faiz unsuru bulubmayan herhangi bir uygulamaya devletin kendiliğinden belli oranlarda yaptığı mali katkı alınabilir'' şeklinde karşılık verildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nas'ı İşaret Etmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz indirme kararıyla ilgili olarak kasım ayında ''Nas ortada. Nas orada olduğuna göre sana bana ne oluyor. Adımımızı ona göre atacağız'' demişti. 19 Aralık'tan sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir Müslüman olarak 'nas'lar neyi gerektiriyorsa onu yapacağını belirtmişti. 

erdoğan-2

Diyanet'in ALO 190 Fetva Hattı üzerinden gelen sorular üzerine verilen fetvada ise normal vadeli mevduat hesaba ilişkin fetva hatırlatılarak, bu konuda da aynı fetvaların geçerli olduğu belirtilerek ''vadeli mevduatta da faiz geçerli, kur korumalıda da. Sonuçta banka fazlalık veriyor, bu yüzden sakıncalı yani haram olduğu söylenmişti. 

Ziraat Katılım Danışma Komistesi ise verdiği icazet belgesiyle katılım bankalarının oluşturduğu kur korumalı TL katılım hesaplarının İslam'a uygun şekilde olduğunu açıklamıştı. 

Diyanet'in vatandaşın yönelttiği soruya verdiği cevap doğrultusunda kur korumalı TL vadeli mevduat hesabının caiz olmadığı bilgisi öğrenildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@