Kur Krizi İzmir'e Bir Metro Hattı Kaybettirdi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca – Üçyol metrosu için Fransız Kalkınma Ajansı ile 125 Milyon Euro değerinde düşük faizli kredi sözleşmesi imzaladı. 

Emlak Haberleri 23.11.2021 - 18:53 23.11.2021 - 18:53 Engin Uzunoğlu

İzmir'de tarihi bir yatırım için finansman sorunu aşıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Üçyol – Buca metrosu için aranan finansman Fransız Kalkınma Ajansı'ndan bulundu. Bu metro yatırımı için İzmir Büyükşehir Belediyesi 125 Milyon Euro değerinde kredi sözleşmesi imzaladı. Metro yatırımının toplam maliyetinin ise 1 Milyar 70 Milyon Euro olduğu bildirildi. 

125 MİLYON EURO METRO FİNANSMANI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer bir açıklama yaparak, “Metro ve tramvay gibi yatırımlarda Uluslar arası finansman kullanmak zaruriyet haline geldi. Ancak biz yine de en düşük maliyetlerle bu kredileri buluyoruz. Bugün imzaladığımız sözleşmeye göre 121 yıl vadeli, 4 yıl geri ödemesiz ve çok düşük faiz şartlarını elde ettik. Bundan dolayı da şu andaki olumsuz piyasa ortamı bizim bu kredimizin maliyetini etkilemeyecek. Uzun vadede, parçalar halinde, yaptıkça ödemelerimiz gerçekleştirilecek.” dedi.

İZMİR BİR METRO HATTI KAYBETTİ!

Döviz kurlarındaki yükselişlerden belediyelerin çok olumsuz etkilendiğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kredimizi kurdaki yükseklik etkilemeyecek ama  döviz kurlarındaki yükselişlerin faturası bize ağır oluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak döviz kurlarındaki artışlardan dolayı sıfırdan bir metro hattı kaybettik. Nisan 2019'dan bugüne kadar döviz kurlarındaki artışlardan dolayı belediye olarak 3,1 Milyar TL'lik borç yükümüz arttı. Narlıdere metrosunu maliyeti 2,5 Milyar TL. Biz bu artışla karşılaşmasak İzmir'e bir metre hattı daha inşa edip vatandaşımızın hizmetine sunabilirdik.” ifadelerini kullandı. 

KRİZ ORTAMINDA FİNANSMAN DESTEĞİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kriz ortamında avantajlı şartlarla finansman desteği bulabildiğini söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Hem dünyada hem de Türkiye'de finansal bir kriz yaşanıyor. Biz böyle bir ortamda 125 Milyon Euro bedelinde finansman kaynağını uygun şartlarla bulabiliyoruz. Bu İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne duyulan güvenin tezahürüdür. Belediyelere böyle bir finansman desteği sağlanmazken bunu bizim alabilmemiz ayrıca gurur verici.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@