Kur Şokları İnşaat Sektörünü Sarstı, Maliyetler Uçtu! Çimento Fiyatları Ne Kadar Oldu, 1 Torba Çimento Kaç TL?

Kur yükselişlerinin ardından inşaat yapı malzemelerinde fiyatlar kontrol edilemez hale geldi. Çimento fiyatları son kur şokundan nasıl etkilendi? 1 torba çimento ne kadar oldu?

Emlak Haberleri 20.12.2021 - 18:09 20.12.2021 - 18:09 Engin Uzunoğlu

İnşaat sektörü kabus gibi geçen 2021 yılının son günlerinde piyasa ortamının bozulmasına şahitlik etmeye devam ediyor. Sektör içerisinde faaliyette bulunan inşaat firmaları artık iflas korkusunu çok yakından yaşamaya başladılar. Konut veya bir başka inşaat üretimi yapan firmalar maliyetleri henüz fiyatlara tam olarak yansıtamadılar ama kar marjları oldukça geriledi. Firmalar tam maliyetleri fiyatlara yansıtamamışken inşaat yapı malzemelerine yeni zamlar gelmeye başladı. Çimento fiyatları da bu durumdan etkilendi. Peki güncel çimento fiyatları ne kadar oldu? 1 torba çimento kaç TL'den satılmaya başlandı?

İNŞAAT İÇİN KRİTİK YAPI MALZEMESİ ÇİMENTO!

Çimento fiyatları arttıkça inşaat maliyetleri de oldukça yükseliyor. Bir inşaat yapımında en temel yapı malzemesi çimento olduğu biliniyor. Betonun hammaddesi olan çimento kullanılmadan bir inşaatrın yapılamayacağından dolayı yüksek miktarlarda çimento kullanımı gerçekleştiriliyor. Bundan dolayı da çimento fiyatlarının en küçük artışı bile inşaat maliyetlerinin hızlı bir şekilde yükselmesi şeklinde etki edebiliyor. 

ÇİMENTO FİYATLARI GÜNLÜK ANALİZ

Çimento fiyatlarının direkt olarak döviz kurlarına bağlı olmadığı biliniyor. Yerli üretim denilebilecek bu üretim sürecinin maliyet kalemlerinde enerji büyük bir öneme sahip oluyor. Kullanılan enerjinin yurt dışı kaynaklı olması ve dünyada enerji fiyatlarında çok ciddi bir enflasyon yaşanmasından dolayı çimento üretimi artık çok daha fazla bir maliyetle gerçekleştirilebiliyor. 

Çimento piyasası günlük analizine göre iç piyasada çimento taleplerinde ciddi bir azalma kaydedildi. Fabrikalar üretim miktarlarını bu durgunluktan dolayı azaltma yoluna giderken dış piyasada ise ciddi bir ihracat talebi oluştu. Yurt dışına satış yapan çimento üreticileri iç piyasadaki azalmayı dengeleyebiliyorlar ama çimento fiyatlarına bu durum olumsuz yansıyor. Hem maliyet artışı hem de piyasa şartlarından dolayı gün içerisinde çimento fiyatlarında önemli değişimler meydana geldi.

ÇİMENTO ALIMI YAPARKEN DİKKAT!

Çimento satın almak için fiyat araştırması yapanlar şehirden şehire hatta aynı şehir içerisinde dahi fiyat farklılıkları ile karşılaşabiliyorlar. Bunun bazı belli başlı nedenleri var. En önemli etken ise nakliye maliyetleri oluyor. İyice fiyat araştırması yapmadan ve nakliye masraflarını karşı tarafın ödemesi konusunda anlaşma sağlanmadan çimento satın alınmaması gerekiyor. Aksi durumda oldukça yüksek maliyetle çimento satın alınabilir ve büyük zararlar oluşabilir.

ÇİMENTO FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Gün içerisinde meydana gelen ekonomik gelişmeler ve piyasa şartları ile yeni ç,mento fiyatları oluştu. Peki şu anda çimento fiyatları ne kadar oldu? İşte 20 Aralık 2021 Pazartesi tarihli ortalama güncel çimento fiyat listesi:

-1 Kg Gri Çimento: 8,5 TL 
-3 Kg Gri Çimento: 18 TL 
-5 Kg Gri Çimento: 22 TL 
-50 Kg (1 Torba) Gri Çimento: 53 TL
-1 Kg Beyaz Çimento: 15 TL 
-3 Kg Beyaz Çimento: 27 TL 
-5 Kg Beyaz Çimento: 36 TL 
-50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento: 90 TL

Gelişmelerden Haberdar Olun

@