Kur Şokları Sonrası Fiyatlar Değişti! İşte 100 Bin TL Bütçeyle Satın Alınabilecek İkinci El Araçların Listesi!

İkinci el otomobil satın alırken zarar etmek istemeyenler fiyat araştırması yapmayı sürdürüyorlar. Peki 100 Bin TL'lik bütçeyle hangi ikinci el araçlar satın alınabilir?

Finans 16.12.2021 - 19:30 16.12.2021 - 19:30 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de otomobil satın alan vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılayabildikleri gibi aynı zamanda da yatırım yapmış oluyorlar. Son 2 yıl içerisinde ikinci el otomobil piyasasından bir araç satın alıp da zarar eden herhangi bir vatandaş olmadı. Fiyatlar sürekli olarak yükselirken bu yüksek fiyatlamadan vatandaşlar zarar etmiyorlar. Bir otomobil satın alınırken ödenen bedel aynı otomobilin satışında üzerine kar konularak alınabiliyor. Bu da araç yatırımı yapmayı oldukça cazip hale getiriyor.

YÜKSEK FİYATLARA RAĞMEN ARAÇ SATIŞLARINA İLGİ BÜYÜK

İkinci el otomobil piyasasında yüksek fiyatların hakim olmaya başlamasına rağmen satışlarda da büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Bu durum tamamen insanların yüksek fiyat ödeseler de zarar etmeyeceklerini düşünmelerinden kaynaklanıyor. Böylece oluşan piyasa ortamında büyük bir araç sirkülasyonu meydana geliyor. Bu da araç fiyatlarını  yüksek talep ile beraber daha da arttırıyor. Yıl sonunun gelmesinin ise yine fiyatlamada olumsuz bir etkisi olacak. 

YIL SONU İKİNCİ EL ARAÇ ALMAK İÇİN SON FIRSATLAR

Türkiye'de otomobil piyasasında uzun yıllardır değişmeyen bir algı bulunuyor. Yıl sonu geldiğinde araç satın almak isteyenlerin sayısı artmaktadır. Bir sonraki yılın başlangıcı ile beraber otomobil fiyatlarına büyük zamlar gelmektedir. 2022 yılının Ocak ayında da bu şekilde fiyat değişimleri bekleniyor. Bunun için de otomobil ihtiyacı bulunanlar2022 yılı girmeden araç satın aldıklarında en az yüzde 10 kazançlı çıkıyorlar. Şu anda ikinci el otomobil piyasasından araç satın alanlar aynı otomobili Ocak ayında almak istediklerinde yüzde 10'un üzerinde bir fiyat farklı ile karşı karşıya kalacaklar. 

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER?

Türkiye'de merak edilen sektörül bir soru da ikinci el otomobillerin fiyatlarının ne zaman düşebileceği oluyor. Bu konuda sektör uzmanları net bir tarih veremiyorlar. Bir yandan kur dalgalanmaları bir yandan da otomobil sektörünün özel sorunları fiyat krizlerini de doğuruyor. Bu piyasa ortamında da ikinci el araçların fiyatlarında düşüş meydana gelmesi kısa ve orta vadede imkansız olarak görülüyor. Sıfır kilometre araçların fiyatlarına yada 4-5 defa zam yapılmaya başlandığı bir ortamda ikinci el otomobillerde fiyat düşüşü beklenmesinin anlamsız olduğu yine sektör uzmanlarınca dillendiriliyor.

100 BİN TL'LİK BÜTÇEYLE HANGİ İKİNCİ EL ARAÇLAR SATIN ALINABİLİR?

İkinci el otomobil satın almadan önce piyasa araştırması yapanlar şu anda 100 Bin TL'lik bütçeyle hangi ikinci el araçları satın alabileceklerini merak ediyorlar. Şu anda güncel piyasa fiyatlarına göre 100 Bin TL'lik bütçesi olanlar şu araçları satın alabilirler:

-2005 model Skoda Fabia 1.4 TDI Ambiente: 89 Bin TL 
-2005 model Renault Focus 1.6 Ambiente: 100 Bin TL 
-2006 model Fiat Palio 1.2 Dynamic: 60 Bin TL
-2010 model Hyundai Accent Era 1.4 Team: 82 Bin TL
-2006 model Peugeot 206 1.4 XR: 77 Bin TL 
-2008 model Dacia Logan 1.5 dCi MCV Ambiance: 89 Bin TL 
-2013 model Fiat Linea 1.3 Multijet Active Plus: 85 Bin TL 
-2011 model Hyundai getz 1.5 CRDi VGT Start: 97 Bin TL
-2006 model Renault Symbol 1.5 dCi Authentique: 89 Bin TL
-2006 model Renault Megane 1.5 dCi Authentique: 100 bin TL

Gelişmelerden Haberdar Olun

@