Kur Şoku Emlak Sektörünü Vurdu! Satışlar Durdu, 3 Milyon TL'lik Eve Tek Günde 700 Bin TL Zam Yapıldı!

Döviz kurlarında meydana gelen yükselmeler piyasalarda şok etkisi yarattı. Emlak sektöründe satışlar dururken benzer durumlar diğer sektörlerde de yaşanmaya başladı. 

Emlak Haberleri 23.11.2021 - 21:20 23.11.2021 - 21:20 Engin Uzunoğlu

Döviz kurlarında meydana gelen sert yükselişlerin piyasaya etkisi büyük bir şok yarattı. Özellikle emlak sektöründe tüm dengeler alt üst oldu. Evini satmak isteyenler kur yükselişlerinden dolayı fiyatların artacağı düşüncesiyle bu satışlardan vazgeçtiler. Tapuya satış işlemleri için dönen çok sayıda vatandaş son gelişmelerle beraber elleri boş bir şekilde geri dönmek zorunda kaldılar. 

EMLAK SEKTÖRÜNDE KUR KRİZİ!

Döviz kurlarında meydana gelen artışlar Kasım ayında ay bazında gayrimenkul fiyatlşarında en yüksek fiyat artışının yakalanmasına neden oldu. Fiyat artışı yapmayan gayrimenkul sahipleri ise satışta bulunan gayrimenkullerini geri çektiler. Bu vazgeçiş online gayrimenkul satış sitelerine de yansıdı. Çok sayıda ilanın kaldırıldığı görüldü. 

İLANLAR YAYINDAN KALDIRILDI

Gayrimenkul satışlarının son ekonomik belirsizlikten dolayı olumsuz etkilendiğini söyleyen Era Real Estate Türkiye Müdürü Alphan Manas, “Gayrimenkul sektörü oldukça olumsuz bir piyasa ortamında kaldı. Belirsizlik karşısında gayrimenkul sahipleri önlerini görmek istiyorlar. Fiyat artışı yapmak için beklemeye geçen çok sayıda gayrimenkul sahibi var. Bu durum bizi de etkiliyor. Çok sayıda ilanımız yayından kaldırıldı. Son anda tapuda satıştan vazgeçmeler de oluyor.” dedi.

FAİZ İNDİRİMLERİ ETKİSİZ KALDI

Faiz indirimlerinin etkisinin çok yüksek olmadığını söyleyen Alphan Manas, “10 yıl vadeli 300 bin TL konut kredisinde faiz indirimi sonrası kazanç 50 Bin TL oldu. Ancak bu durum piyasada pek etki yapmadı. Faiz indirimi ile gelen fiyat avantajı inşaat maliyetlerinde kur kaynaklı yükselişle ortadan kalkıyor. Sattığını yerine koyamayacak olanlar da konut satışından vazgeçiyorlar.” ifadelerini kullandı.

BUGÜN 3 MİLYON TL'LİK EVE 700 BİN TL ZAM YAPILDI!

Döviz kurlarındaki yükselişin emlak sektörüne yansımaları hakkında değerlendirme yapan Emlakjet CEO'su Tolga İdikat ise, “Takip ettiğim bir ev ilanı bugün 3 Milyon TL'den 3 Milyon 700 Bin TL'ye çıktı. Son bir ayda gayrimenkul fiyatlarında yüzde 7'lik bir artış var. Bu benim son 4,5 yılda sektörde gördüğüm en yüksek oranlı artış oldu. Genelde aylık bazda gayrimenkul fiyatları yüzde 1-2 civarında yükselirdi.” açıklamasını yaptı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@