Kurban Bayramı'nda Hangi Yollar Ücretsiz, Bedava Köprü ve Otoyollar Hangileri, Bayramda Başkentray ve Marmaray Bedava Mı?

14 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 8/1/2002 Tarihli ve 4736 Sayılı Kanunun 1 inci Maddesinin Birinci Fıkrası Hükmünden Muaf Tutulacakların Tespitine Dair 28/1/2002 Tarihli ve 2002/3654 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4272) kapsamında 9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca ücretsiz olacak köprü ve otoyollar açıklandı. Peki, hangi köprüler ücretsiz, bedava otoyollar hangileri, ne zamana kadar ücretsiz, Başkentray ve Marmaray bayr

Gündem 14.07.2021 - 09:15 14.07.2021 - 09:15 Emlak 365

9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile bazı köprü ve otoyolların ücretsiz olacağı ilan edilmişti. 14 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 8/1/2002 Tarihli ve 4736 Sayılı Kanunun 1 inci Maddesinin Birinci Fıkrası Hükmünden Muaf Tutulacakların Tespitine Dair 28/1/2002 Tarihli ve 2002/3654 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4272) kapsamında  bayramda ücretsiz olan otoyollar ve köprüler belirlendi. 

ÜCRETSİZ KÖPRÜ VE OTOYOL GEÇİŞLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR, BAYRAMDA NE ZAMANA KADAR ÜCRETSİZ OLACAK?

Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında 17 Temmuz 2021 Cumartesi günü saat 00:00'dan (Cuma gününü  Cumartesi gününe bağlayan gece) başlamak üzere 26 Temmuz 2021 Pazartesi günü saat 07:00'a kadar Yap İşlet Devret YİD modeli yapılan köprü ve otoyollar hariç olmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen köprü ve otoyallar ücretsiz olacak. 

BAŞKENTRAY VE MARMARAY BAYRAMDA BEDAVA MI?

Evet, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak 14 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında bayram tatili boyunca Başkentray ve Marmaray seferlerinin ücretsiz olacağı ilan edildi. 

BAYRAMDA BEDAVA OLAN KÖPRÜLER HANGİLERİ, HANGİ KÖPRÜLERDEN ÜCRETSİZ GEÇİŞ YAPILABİLECEK?

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü 9 günlük bayram tatili boyunca bedava olacak ve araçlar köprüden ücretsiz geçiş yapacak. Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü bayramda bedava mı sorularına ise yanıt ne yazık ki hayır olacak. 

Bu iki köprüde Yap İşlet Devret modeli ile yapıldığı için Kurban Bayramı tatili boyunca bu köprüleri kullanmak isteyen kişiler ne yazık ki ücretli olarak köprüden geçiş yapacak. 

BAYRAMDA BEDAVA OLAN OTOYOLLAR HANGİLERİ, HANGİ OTOYOLLARDAN ÜCRETSİZ GEÇİŞ YAPILABİLECEK, YAP İŞLET DEVRET YİD OTOYOL PROJELERİ HANGİLERİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklama ile "Ankara-Niğde Otoyolu'nda da sürücülerimiz artık otomobilleri ile yüzde 20, minibüs, yolcu otobüsü, kamyon ve tırlarıyla yüzde 40 indirimli seyahat edebilecek" diyerek Ankara Niğde Otoyolü bayram tarifesi fiyatlarını açıklamıştı. 

Yap İşlet Devret YİD modeli ile yapılan otoyollar projeleri arasında yer alan Kuzey Marmara Otoyolu ve Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu da bu kapsammda ücretli olacak. 

BAYRAMDA AVRASYA TÜNELİ BEDAVA MI, KURBAN BAYRAMINDA AVRASYA TÜNELİ ÜCRETSİZ Mİ, PARALI MI OLACAK?

Ne yazık ki Avrasya Tüneli de YİD modeli ile yapılan ulaşım projeleri arasında yer aldığı için bu projede de bayram boyunca geçişler ücretli olacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@