Kurban fiyatları ne kadar? 2022 büyükbaş, küçükbaş kurban fiyatı

Kurban bayramı öncesinde kurban pazarlarında hareketlilik başladı. Vatandaşlar bayramdan önce kurban fiyatları ne kadar araştırıyor.

Gündem 14.06.2022 - 09:48 14.06.2022 - 09:48 Büşra Uluşen

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala vatandaşlarda kurbanlık telaşına girdi. Geçtiğimiz seneye göre oldukça yüksek fiyatlarla karşılaşan vatandaşlar, kurban parasını nasıl çıkaracağını düşünüyor. 

Kurbanlık fiyatları ne kadar 2022?

Kurban Bayramı öncesinde kurbanlıklar pazara inmeye başladı. Ordu'da ilk kurbanlıklar satışa çıkarken, şimdiden satışlar gerçekleştiriliyor. 

Ordu'nun Altınordu ilçesinde kurbanlık büyükbaş hayvan satışı yapan besiciler, hayvanlarını satmaya başladı. Kurbanlık fiyatlarının kilogram başına 110 - 120 TL aralığında olduğunu belirtiyorlar. 

İlçede yıllardır kurbanlık satışı yapan bir besici, kurban satışlarının bu yıl çok iyi olduğunu, kurbanlıkların 15 bin liradan başlayarak 45 bin liraya kadar yükseldiğini söyledi. Kendi hayvanları içerisinde 50 bin liraya da satış yaptığını söyleyen satıcı, henüz kurban bayramına yaklaşık 1 ay varken şimdiden 30 adet satış yaptıklarını ve hedeflerinin 100 civarı olduğunu aktardı. 

Son güne bırakılmamalı

Hayvan satışı yapan besici, vatandaşların kurbanlık alımını son güne bırakmaması gerektiğini, erkenden alırlarsa ilk günden ibadetlerini gerçekleştirmiş olacaklarını söyledi. Kurbanlık alırken hayvanların sağlık durumuna ve kapak atıp atmadığına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, bilindik ve güvenilir yerden alınması gerektiğinin de altını çizdi. 

Vatandaşların önümüzdeki 10- 15 gün içerisinde kurbanlık alımlarını tamamlaması gerektiğine değinerek, son güne bırakılmamasını önerdi. 

Türkiye'de 2022 yılında kurbanlık fiyatlarının 15 bin liradan başladığı ifade ediliyor. Bu fiyat büyükbaş hayvanlar için geçerli olurken, küçükbaş hayvanlar ise 2-3 bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@