Kurban parası dağıtılacak! Geç kalmamak için kurumlara gitmek gerek

Kurban bayramından önce yardım parası veren kurumlar hangisi? Kurban parası almak isteyen çalışmayan, işsiz, sosyal güvencesi olmayanlar için başvuru toplayan kurumlar hangileri? Şartlar ve detayları.

Finans 11.06.2022 - 14:39 11.06.2022 - 14:39 Mustafa Karagöz

Kurban Bayramı yaklaştıkça ihtiyaç sahibi durumda olan vatandaşlar için sağlanacak olan destekler açıklanmaya başladı. Özellikle kurban ibadeti için imkanı olmayan vatandaşlar için bir çok kurum bu dönemde önemli destekler sağlayacağını bildirdi. Kurban bayramından önce nakit para desteği arayanlar için bizlerde hangi kurumun hangi şekilde kaç TL destek sağlayacağını araştırdık. 

KURBAN PARASI VEREN KURUMLAR 2022

Bayram öncesinde kurban alınması için veya diğer nakit ihtiyaçlarının karşılanması için para desteği sağlayacak olan kurumlar Aile Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Belediyeler ve VGM oldu. Bu kurumlar 1100 TL'den başlayan tutarlarda destek ödemeleri yapacaklar. 

EMEKLİLER İÇİN KURBAN PARASI

Emekli vatandaşlar için kurban destek ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla yapılacak. Emekli vatandaşlar ile dul yetim maaşı alanlara sağlanacak olan kurban destek parası bayram ikramiyesi olark ödenecek. Emekliler 1100 TL net destek ödemesi alacaklar. Dul yetim maaşı alanlar ise 825 TL, 550 TL ve 275 TL tutarında ikramiye alacaklar. 

İŞİ OLMAYAN, ÇALIŞMAYAN, SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLAR İÇİN KURBAN PARASI

İşi olmayan, çalışmayan hane geliri düşük olan yada hiç geliri bulunmayan vatandaşlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ödeme yapacak. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü bünyesi ile sağlanacak olan ödemeler "Sosyal Destek Ön Başvurusu" adıyla verilecek. Başvurular e-Devlet kanalı üzerinden yapılacak. Eğer kişinin geliri yok, gelir getirici gayrimenkulü bulunmuyorsa ve daha önce bakanlıktan sosyal yardım almamışsa 1100 TL alacak. Bakanlık şartları sağlayanlara bu hakkı sağlanacak. 

İL İLÇE BELEDİYELERDEN KURBAN PARASI

Yaşanan ekonomik zorlukların farkında olan birçok belediye başkanlığı bu dönemde vatandaşlara sosyal destek sağlayacağını ilan etti. İl belediye başkanlıkları ile ilçe belediye başkanlıklarınca yayımalann duyuru kapsamında kurban alamayacak durumda olan vatandaşlara maddi olanaklar sunulacak. Başvurular belediyelere şahsen yapılacak. İhtiyaç sahibi olanlar kendi il ve ilçe belediyesinin bu şekilde destek başvurusu olup olmadığını kuruma giderek öğrenecekler. Başvurular varsa ilgili evrakların teslimi ile yapacaklar. 

VGM'DEN MUHTAÇ AYLIĞI

VGM bu dönemde kurban parası olarak değil ancak muhtaç aylığı olarak destek sağlıyor. Kurumun muhtaç aylığı yönetmeliğine uygun olanlar il müdürlüklerine başvuru yaptıklarında aylık 1475 TL maaş bağlanacak. Başvurular form doldurulup kuruma teslim edilmesi suretiyle olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@