Küresel Piyasalar Karşıtı! Doların Atağa Geçmesiyle Türkiye'de Akaryakıt Fiyatlarına Yüklü Bir Zam Gelebilir!

Akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi artarken yeniden yüklü bir zam geleceği iddia edildi. AB’nin Rusya ambargosu planının erteleneceğine dair haberler sonrası piyasalar karıştı!

Finans 14.05.2022 - 14:40 14.05.2022 - 14:40 Duygu Dilan Duman

Küresel piyasalarda brent petrol fiyatı sert fiyat dalgalanmaları yaşamaya devam ediyor. Petrolde özellikle Avrupa Birliği’nin Rusya ambargosu planının ertelenebileceğine dair açıklamaların gelmesinin ardından yükseliş görüldü. Brent petrol fiyatı son gelişmelerin ardından 110 dolar seviyesini aştı. İndirimin bir türlü uğramadığı Türkiye’de ise küresel piyasalarda yaşanan artışın yanı sıra dolar kurunun yeniden yükselmesi yeniden dev bir zam gelebileceği yorumlarını gündeme getirdi.

Benzin ve Mazota Yeni Bir Zam Gelebilir!

Rusya ve Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan tedarik endişeleri küresel piyasaları olumsuz etkilemeye devam ediyor. Türkiye gibi ülkelerde ise hali hazırda enflasyon etkisi ile yaşanan alım gücünün düşmesi, yüksek dolar kuruyla daha da kötü bir hal alıyor. Geçtiğimiz gün 108 dolar seviyelerine kadar gelen Brent petrolün varil fiyatı, günü 107 dolar ile kapatmıştı. Yaşanan bu hareketlilik sonrasında Brent fiyatı piyasalarda 111,5 dolar seviyesi ile 13 Mayıs gününde işlem görmeye devam ediyor.

Dolar Kurundaki Yükseliş Korkuttu!

dolar-15

Küresel piyasalarda AB’nin Rusya’ya yaptırım kararları, FED’in faiz artırımı politikası ve enflasyon etkileri ile fiyatlar yükselmeye devam ederken, Türkiye’de dolar kurunda yaşanan yükseliş bu etkilerle beraber ciddi bir sorun teşkil ediyor.

15,5 TL seviyelerini test eden dolar/TL, geçtiğimiz Cuma günü hafta kapanışında hafta başından itibaren devam eden seyrini sürdürdü. Uzmanların dolar kurunda artışın devam edeceğine yönelik görüş bildirmesinin ardından Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına önümüzdeki günlerde yüklü yeni bir zam daha gelebileceği ifade ediliyor.

14 Mayıs Güncel Akaryakıt Fiyatları Ne Kadar?

14 Mayıs Cumartesi günü itibariyle akaryakıt fiyatlarında yeni zamlar gündeme geldi. Yapılan 78 kuruşluk son zammın ardından İstanbul’da benzinin litre fiyatı 20,33 lira olurken, motorin fiyatı ise 22 lira seviyesini aştı. Ankara’da ise benzin fiyatı 20,43 lira seviyelerinde seyrederken, motorin litre fiyatı ise 22,10 lira seviyelerinde görüldü.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@