Kuşadası Belediyesi'nde Rüşvet İddialarına İlişkin Araştırma Kapsamında 2 Memur Görevden Uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri tarafından usulsüz ihale ve rüşvet iddialarına yönelik araştırma kapsamında 2 memur görevden uzaklaştırıldı. 2 personel için de askıya alma talebinde bulunuldu.

Gündem 26.05.2022 - 12:56 26.05.2022 - 12:56 Gülşah Konuk Akın

İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri tarafından bir süredir Kuşadası Belediyesi'nde usulsüz ihale işlemleri ve rüşvet iddialarına ilişkin ön inceleme ve araştırma yürütülüyordu. Yürütülen inceleme kapsamında 2 memur görevlen uzaklaştırıldı. Bir sözleşmeli personel ile 2 şirket çalışanının da sözleşmelerinin askıya alınması ya da sonlandırılması için bildirimde bulunuldu.

Mülkiye müfettişleri tarafından yapılan inceleme sürecinde, 28 firmanın kaşelerinin kopyalandığı, bazı alım ve ihalelerde sahte kaşelerin kullandığı, formlarda yer alan imzaların da sahte olduğu tespit edildi. Belediyenin ihale işlerini yürüten görevliler ve belediyeden ihale alan firma yetkilisi arasındaki mesajlaşmalar da ifşa oldu. Mesajlarda rüşvet alındığı, ihalelerde ayarlama yapıldığı, alınan malzemelerin fazla gösterildiği de tespit edildi. 

2 MEMUR GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Söz konusu ihale iş ve işlemlerini yürüten görevlilerin, soruşturmada kullanılabilecek delilleri yok etme, gizleme, değiştirme ihtimalleri bulunduğu göz önüne alınarak kamu hizmetlerinin gerektirdiği şekilde görevde kalmaları sakıncalı bulundu. Soruşturmanın daha sağlıklı yürütülebilmesi için mülkiye müfettişleri tarafından 2 memur görevden uzaklaştırıldı.

Mülkiye müfettişleri tarafından biri sözleşmeli personel ikisi şirket çalışanı olmak üzere 3 personelin sözleşmelerinin askıya alınması ya da tamamen sonlandırılması için Kuşadası Belediye Başkanlığı'na bildirimde bulunuldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@