Kusursuz Fırtına Yakında Diyen Yabancı Yatırım Bankası Tarih Verdi, 1 Doların 20 TL Olacağı Tarihi Açıkladı!

Doların patronu FED'in parasal sıkılaşma politikası ile bastığı paraları kasasına çağırması tüm dünyada dolar şoku yaşanmasına neden olmuştu. 2022 yıl sonu dolar kuru tahminleri, dolar yükselecek mi?

Finans 01.06.2022 - 12:08 01.06.2022 - 12:37 Gülcan Özer

Dolar kuru, Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılan faiz artışı ve alınan parasal sıkılaşma kararları sonrasında büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor. Türk Lirası'nın da aralarında yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında güçlenen dolar kuru değerine değer katarken yabancı bankaların da fiyat tahminleri hızla değişiyor. 

Dolar kuru tahminlerini güncelleyen yatırım bankaları arasına merkezi Helsinki'de yar alan Finlandiyalı Danske Bank'ta katıldı. Bankanın uzman analistleri tarafından hazırlanan yeni raporda Türkiye ve Türk Lirası için yeni tahminlere yer verilirken "kusursuz fırtına" tanımı dikkat çekti. Tüm dünyada yükselen enflasyon riskine dikkat çeken bankanın raporunda stagflasyon endişelerinin arttığına dikkat çekti. 

DOLAR KURU YÜKSELECEK Mİ, DOLARDA SON TAHMİNLER VE BEKLENTİLER NELER, TÜRK LİRASI DEĞER KAYBEDECEK Mİ?

Bankanın yayımlamış olduğu rapora “Türkiye ve Türk lirası için ‘kusursuz fırtına’ an meselesi” başlığını verirken Türk Lirası ile ilgili endişelere yer verilirken "Türk lirasını son aylarda destekleyen politikaların etkisini kaybetmeye başlamasıyla Türk lirası ile ilgili risklerin daha da aşağı yönlü olduğu, kurun daha da yükselmesi riski bulunduğu” ifadelerine yer verilerek dolar kurunda ki yükseliş beklentisi dile getirildi. 

danske bank dolar tahmini

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabına ilişkin değerlendirmelere de yer verilen değerlendirmede Türk Lirasının hızlı bir değer kaybı yaşaması durumunda verilen hazine garantisi nedeni ile Türk ekonomisini mali bir krize sürükleyebileceği uyarısı yapıldı. Bankanın yaptığı değerlendirmede "KKM’nin bir sonraki turunun vadesi Haziran'da dolacak ve Türk lirasının son dönemde değer kaybetmesine ve nominal getirilerin yüzde 14 seviyesindeki politika faizinin üzerinde olmasına karşın muhtemelen yatırımcılar çift haneli negatif reel getiriler nedeniyle hayal kırıklığına uğrayacak” diyerek gerekli önlemlerin alınmaması durumunda dolar kurunun yükseleceği ve 12 aylık süreç içerisinde 20 TL seviyesinin görülebileceği belirtildi. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@