Kuyumcular 2022 Tahminlerini Tek Tek Açıkladılar! Ons Ve Gram Altın Fiyatı Yükselecek Mi, Altını OIan Ne Yapmalı?

Yılın son gününde altın fiyatlarında meydana gelen hareketliliğin ardından kuyumculardan 2022 yılı için altın tahminleri geldi. Ons altın ve gram altın 2022 yılında ne kadar olacak?

Finans 30.12.2021 - 22:38 30.12.2021 - 22:38 Engin Uzunoğlu

Altın piyasasında yılın son gününde oluşan fiyat hareketleri tozu dumana kattı. Ons altın gün içerisinde 1.800 dolar seviyesinin altına sarkarken akşam saatlerinde 1.815 dolar seviyesine kadar fırladı. Ons altının geniş bant arasında hareket etmesi altın yatırımcılarını heyecanlandırırken 2022 altın fiyatları hakkında da çok önemli bir ipucu verdi. Kuyumcular da yaşanan bu gelişme üzerine altın fiyatı tahminlerini güncellediler. Altın piyasasının içerisinde yer alan kuyumcular 2022 yılı altın fiyat tahminlerini değiştirirken altın yatırımcılarına da önemli bilgiler verdiler. İşte kuyumcuların 2022 yılında bekledikleri altın fiyat tahminleri...

2022 YILINDA ALTIN FİYATLARI ÇOK FAZLA YÜKSELMEYECEK!

2022 yılında altın fiyatlarının oldukça durgun olabileceğine dair tahminde bulunan kuyumcu Tunahan Sarı, "Şu anda altın çok satılan bir ürün diyemeyiz. Yıl sonu olmasından dolayı da fiyatlarda biraz yukarı yönlü hareketler olabiliyor. İnsanlar altınlarını yastık altında değerlendirmeyi çok daha fazla tercih ediyorlar. Biz en fazla 24 ayar Ata altını satıyoruz. Bazı müşterilerimiz yüksek fiyattan altın alarak zarar ettiler. Ancak bazı müşteriler de dolar kurunun etkisiyle düşen altın fiyatlarını makul bularak altın alımı yapıyorlar. 2022 yılında altın fiyatlarının çok fazla yükseleceğini beklemiyorum. AAncak dolar kurunun değişimi belirleyici olacak. Küçük çapta bir fiyat gerilemesi ile karşılaşabiliriz." dedi.

ONS ALTIN FİYATINDA DÜŞÜŞLER GÖREBİLİRİZ!

Altın fiyatlarına dair 2022 yılına ait tahminini açıklayan bir diğer kuyumcu Murat Bulmuş ise, "2022 yılında ben altın fiyatlarının çok fazla yükselmesini beklemiyorum. Hatta ons altın fiyatlarında bazı düşüşler görebiliriz. Dolar kuru da bu seviyelerde ilerlerse yıl içerisinde altın fiyatlarında bir istikrar yakalanır ve fiyat farkları oluşmaz. FED'in faiz artırımı yapması altın piyasasını çok etkileyecektir. Ancak bu etkinin boyutunun ne kadar olacağı altın piyasasının koşulları içerisinde belirlenecek." ifadelerini kullandı.

ALTIN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Altın fiyatları için kritik bir değerlendirme yapan kuyumcu Fikret Gören, "Altın fiyatları şu anda belirsiz bir şekilde fiyatlanıyor. DOlar kurunun da etkisiyle fiyatlarda bir gün yükselişler olurken bir gün de düşüşlere denk geliniyor. Altın yatırımcısının da kafası doğal olarak karışıyor. Ons altın bir yön belirlemeye çalışırken gram altın fiyatı henüz dengeye oturmadı. Yüksek fiyattan gram altın alan müşterilerimiz zararlarını telafi etmek için beklemye başladılar ama şu anda piyasada buna dair bir işaret de yok. 2022 yılında ons altında FED etkisi ile bir miktar düşüş olabilir. Ancak dolar kuru ile gram altında dengeleme olur mu onu çıkaramıyoruz. Dolar kuru bu seviyede kalırsa altın fiyatları düşecektir." şeklinde konuştu.

2022'DE ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

Altın piyasasına hakim bir kuyumcu olan Ender Kural ise, "Altın fiyatları yükselecek mi sorusu ile sık sık muhattap olmaya başladık. Zararda olan müşterilerimiz zararlarını telafi etmenin yollarını arıyorlar. Ancak 2022 yılı altın yatırımcıları için çok da parlak geçmeyecek gibi görünüyor. Küresel piyasa şartları altın fiyatlarının yükselmesinin önündeki en büyük engel olacak. Bundan dolayı altın fiyatları çok geniş bir bant aralığında hareket etmeyecek. Altın yatırımı olanlar altınlarına sahip çıksınlar. Fiyatlar biraz gerileyebilir ama altın yıl içinde yatırımcısına büyük kayıplar getirmez." dedi.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmelerin sitemizle alakası yoktur. İlgili kişilerin altın yorumlarına bilgilendirme amacıyla haberimizde yer verilmiştir. Bu haberde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@