Kuyumcular Odası Başkanı Açıkladı: Altın Alım Satımında Yeni Dönem Başladı!

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık altın alım satımı için yeni döneme resmen geçtiklerini duyurdu. Kuyumcularda ek güven halkası kuruluyor!

Kuyumcular Odası Başkanı Açıkladı: Altın Alım Satımında Yeni Dönem Başladı!

Son dönemde altın fiyatlarının rekor üzerine rekor kırarak sürekli yükselmesi üzerine ne yazık ki dolandırıcıların da iştahı kabarmış, pek çok kalpazanlık ve sahtekarlık olayları duyurulmuştu. Süreçte yaşanan mağduriyetlerin artması üzerine kuyumcular arasında ek güven halkası oluşturulmasına karar verildi.

Konu hakkında açıklama yapan İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık yaşanan sorunlar üzerine piyasada oluşan güvensizlik ortamını kırmak adına yeni bir düzenlemeye geçildiğini duyurdu. Kurulan yeni sisteme İKO- güvenCE Etiketi sistemi adı verildi. Etiketli olan tüm ürünler İKO güvencesi ile müşterilere satılacak.

SAHTE, DÜŞÜK AYARLI ALTIN SATIŞI ENDİŞELERİ SON BULACAK!

Kurulan sistem hakkında açıklamada bulunan İKO Başkanı Atayık tüketicilerin aldıkları altınlar ya da mücevharatlarla alakalı olarak sorun yaşamaması için mutlaka İKO- güvenCE etiketi istemesi gerektiğini belirterek alınan takı ile beraber saklanan bu etiketin garanti belgesi olarak görülebileceğini dile getirdi.

altın-güven-etiketi

Etiket alınan ürünler hakkında yaşanan her türlü sorun ve şikayette İKO uzlaşma komisyonu ile sorunların çözüleceğini, komisyon tarafından çözülemeyen tüm sorunlarda ise İstanbul Merkez (İstanbul Adliyesi) Mahkemeleri ve icra dairelerinin yetkili olduğu belirtildi. Kuyumcuların büyük bir bölümü sisteme geçiş yaparken pek çok kuyumcununda güvence etiketi için başvuru aşamasında olduğu belirtildi.

GÜVENCE ETİKETİ OLMAYAN KUYUMCULARDAN ALTIN ALIŞVERİŞ YAPILIR MI, ALTIN ALMAK SAKINCALI MI?

Sistem hakkınad soruları yanıtlayan İKO Başkanı Atayık sertifikasız pırlantanın sahte olduğunun söylenemeyeceği gibi güven etiketi olmayan altının da sahte olduğunun söylenemeyeceğini belirterek "Güvence etiketi olmayan firmalara 'güvensiz' diyemeyiz, sertifikası olmayan pırlantalar sahtedir diyemeyeceğimiz gibi... Sisteme henüz geçmemiş olabilir. Ama, güvence etiketi alan kuyumcuların ek bir güven önlemi alarak güvenilirliğini bir kat daha artırdığını söyleyebiliriz" diyerek tüketicilere etiketli ürünleri almalarını tavsiye etti.

Her İKO üyesi olan işletmenin aynı zamanda güven etiketi olan işletme olmadığının altını çizen Atayık kuyumcuların belirli olarak denetimlerden geçirildiğini, güven etiketinin ise bu denetimlere ek olarak yürürlüğe konan yeni bir tedbir uygulaması olduğunu belirtti. Güven etiketli ürünleri alan kişiler kendilerini koruma altına almış olacaklar. Aynı sertifikalı pırlanta da olduğu gibi bu altınlarda satanların güvencesi altında olacak.

SONRAKİ HABER