Kuyumcular Odası Başkanı Tarih Verip Uyardı: Çarşı Fena Karışacak, Altın Fiyatları O Tarihte Çakılacak!

Rekor üzerine rekor kıran altın fiyatları hakkında Kuyumcular Odası Başkanından kritik yorum geldi. Altın fiyatları ne olur, düşecek mi, ne zaman düşer, altını olanlar ne yapmalı, altın bozdurmalı mı?

Finans 26.10.2021 - 19:05 26.10.2021 - 19:05 Gülcan Özer

Altın fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken altın almak isteyenler, altın borcu olanlar, altın bozdurmak isteyenler ve altına yatırım yapmak isteyenler fiyatları yakından takip ediyor. Son dönemin dolar kuru ile beraber en hızlı değer kazanan yatırım araçları arasında yer alan gram ve çeyrek altın tarihi rekor zirvesi ile üst üste rekor kapanışlar yapmayı başarmıştı. 

"Alında yükseliş sürer mi, altın fiyatları ne zaman düşer?" soruları yanıt aramaya devam ederken altının nabzının tutan kuyumculardan altın yorumları peş peşe geldi. Uluslararası piyasada ons altının fiyatı iç piyasada ise dolar kurundaki yaşanan yükselişin desteği ile hem gram altının fiyatı hem de çeyrek altın fiyatı rekora yükselmişti. 

ALTIN FİYATLARI NE OLUR UZMAN GÖRÜŞLERİ SON DAKİKA! 

Altın fiyatlarında yaşanan sert yükseliş sonrası sarı kız ralli beklentisi katlanarak arttı. Altın fiyatlarının gideceği yön merak konusu olurken kuyumcuların altın yorumları da peş peşe geldi. Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman yapmış olduğu altın fiyatları değerlendirmesinde "Altın fiyatları son dönemde bir patlama yaptı ancak şu anda fiyatlara baktığımızda bir gevşeme noktasında olduğunu söyleyebiliriz. 

kuyumcu yorumları altın

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Altında yaşanan yükseliş hem uluslararası piyasada ons altının değer kazanmasından hem de iç piyasada dolar kurunda yaşanan yükselişten kaynaklandı. FED tarafından son dönemde varlık alımlarının azaltılması ve faiz artırımı konusunda yapılan ılımlı açıklamalar oldu. Bu ılımlı haberler ile altın yatırımcısının iştahı açıldı ve ons altının fiyatı yükseldi.

ALTIN FİYATLARI DÜŞER Mİ, NE ZAMAN DÜŞECEK?

Yılbaşından sonra faiz artırımı yapılır ve FED varlık alımlarına başlarsa bu durumda altın fiyatları düşer. Merkez Bankası tarafından beklenen döviz müdahalesi gelir ve dolar kuru düşüşe geçerse bu durumda da altın fiyatları geri çekilecektir. 

dolar ve altın ne olur-1

ALTIN FİYATLARI DAHA DA YÜKSELİR Mİ?

Ancak konuşulan bir erken seçim süreci var. 2022 senesinde bir erken seçim atmosferi oluşur ve erken seçim konuşulmaya başlanırsa döviz kurlarında çok hızlı bir yükseliş yaşanır ki bu da altın fiyatlarının da yükselmesi anlamına gelir. TCMB ve FED tarafından yapılacak olan açıklamalar altında yönü belirleyecek gibi görünüyor. Dolar kuru dizginlenirse FED dediklerini yaparsa bu durumda yıl başından sonra altın fiyatlarında sert geri çekilmeler yaşanabilir" dedi.

NOT: Burada yer alan bilgiler Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz, emlak365.com sitesi tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@