Kuyumcular Odası Başkanı Yorumladı! 2022'de Döviz 2021'de Olduğu Gibi Kazandırmayacak

Döviz kurunun 2022 hareketleri merak edilirken sektör içinden bir yorum geldi. Kur korumalı vadeli mevduat sisteminin hatırlatıldığı değerlendirmede 2022'de döviz bolluğu yaşanabilir uyarısı geldi.

Finans 04.01.2022 - 17:16 04.01.2022 - 17:16 Mustafa Karagöz

Ekonomi doktoru ve Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Dr. Salih Özman 2022'de nasıl bir ekonomik tablo olacağına dair değerlendirmelerde bulundu. Salih Özman bu yıl en çok kazanç getirecek yatırım aracının "kur korumalı TL vadeli mevduat hesapları" olacağını iddia ederken bunun yanında döviz ve altın fiyatlarında nasıl değişimler olacağını yorumladı.

DÖVİZ KURUNDA YUKARI YÖNLÜ HAREKET BEKLEMİYORUM

Salih Özman konuşmasında 2022 yılında döviz kurlarında yukarı yönlü bir hareket beklemediğini ifade etti. 2022 yılının ilk 3 aylık sürecinde dolar kuru başta olmak üzere tüm döviz kurlarında bir yükselme olmayacağını tahmin eden Kuyumcular Odası Başkanı kur korumalı vadeli mevduat sistemin etkilerine değindi. 

Yeni başlatılan sisteme ilginin devam etmesi durumunda ve iç ve dış kaynaklı bir olumsuzluk olmazsa döviz kurlarında yükselme olmayacağını ifade eden  Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Dr. Salih Özman şu ifadeleri kullandı. "Geçen sene herkes döviz alıp, kar etmeye çalışıyordu. 2022'de elinde döviz olanlar 2021'de olduğu gibi çok para kazanamayacaklar. İhracata dayalı yeni ekonomik model de yaz aylarına doğru meyvelerini vermeye başlarsa bir döviz bolluğu oluşacak, döviz kurları o yüzden fazla artış göstermeyecek."

ALTIN FİYATLARINI DA DEĞERLENDİRDİ

Döviz kuru ile birlikte altın fiyatlarını da ele alan Özman, dolar kuruna bağlı yükselmelerin olmayacağını ancak Ons altının yükselmesi ile altının yukarı yönlü hareket edebileceğini söyledi. Altın için değerlendirmelerinde yeni yılda ons altının daha da düşeceğini düşünmediğini, altını güvenli bir yatırım aracı gördüğünü söyledi. 

Özman altın yatırımı yapacaklara ise ". Yeni yılda da altının güvenli bir yatırım aracı olacağı kanaatindeyim. İsteyenler uzun vadeli olarak altına yatırım yapabilir. 2022 yılında döviz kurlarında yukarı anlamda bir hareketin olmasını beklemiyorum." dedi. 

EDİTÖR NOTU: Dolar ve altın fiyatlarına dair yorumlar haber amacıyla paylaşılmış olup yatırım tavsiyesi vermemektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@