Kuyumcular Tam Zamanı Diyerek Kırılma Noktası Uyarısı Yaptı: 2022 Yıl Sonu 2023 Altın Fiyatı Tahminleri

Kuyumcuların altın tahminleri ve uzmanların son yorumları ile altın fiyatlarında beklentiler belirlendi. 2022 yıl sonu gram altın tahmini, 2023 çeyrek altın fiyatı kaç TL olur, olacak?

Kuyumcular Tam Zamanı Diyerek Kırılma Noktası Uyarısı Yaptı: 2022 Yıl Sonu 2023 Altın Fiyatı Tahminleri

Altın piyasasında fiyatlamalar son derece hızlı bir şekilde değişmeye devam ederken özellikle de yükselen enflasyon rakamları ile altın güçlenmeyi sürdürdü. Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılan 75 baz puanlık faiz artışı şoku piyasaları sallarken ons altının fiyatı düşüş gösterse de iç piyasada dolardan destek bulan gram altın yükseldi.

Yaşanan gelişmeleri değerlendiren uzmanlar altın fiyatlarındaki beklentileri açıklarken altının kalbini tutan kuyumcuların son yorumları büyük yankı uyandırdı. Gram altının fiyatı için tüm zamanların en yüksek seviyesi rekoru bir kere daha dile getirilirken gözler Pazartesi günü açılacak yeni haftanın ilk rakamlarına ve Merkez Bankası tarafından Perşembe günü açıklanacak olan Haziran ayı faiz kararına çevrildi.

KUYUMCULARIN SON ALTIN YORUMLARI: 2022 YIL SONUNDA 1 GRAM ALTIN KAÇ TL OLACAK?

Son dönemde yakaladığı yükseliş ile yatırımcısını sevindiren gram altının fiyatı bin TL üzerini görerek tüm zamanların yeni rekoruna doğru yolculuğunu sürdürdü. Hatırlanacağı üzere gram altın 20 Aralık tarihinde 1.060 TL seviyesini görerek tarihi rekorunu kırmıştı.

dolar ve altında 2023 beklentileri

Yaşanan süreci değerlendiren Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı "2021 senesinde altında bu sene düşüşler yaşanmıştı. Küresel piyasalarda yaşanan daralma ve dolar kurundaki yükseliş ile altın 1.050 TL seviyesine doğru yukarı çekildi. Geçen sene de hatırlanacağı üzere 1.050 lira seviyesinden dönüş yaparak 780 - 800 TL seviyesine kadar geri çekilmişti.

dolar ve altında 2023 beklentileri

Bizler kuyumcular olarak yine hızlı bir yükseliş yapmasını zaten bekliyorduk. Mayıs ve Haziran ayında başlayan hızlı yükselişin Temmuz ayında da sürmesini bekliyoruz. 2023 altın fiyatı tahmini olarak bin 250-bin 450 TL’leri görebileceğini ön görüyoruz. Altın fiyatları yakaladığı bu seviye ile yatırımcısını sevindirmiş, mutlu etmiştir. Daha önceki senelerde de yüksek rakamlarla altın alanlar yine sevinmiş, yine kazanmıştı. Bizler yaz mevsiminde düğünlerin başlaması ile altında yükselişin sürmesini bekliyoruz" dedi.

Kuyumcu Hasan Tonyalı ise "altın almanın tam zamanı diyerek gram altının 1.400 TL seviyesini görmesini beklediklerini dile getirdi.

ALTIN HANGİ SEVİYEDEN ALINIR, BU SEVİYEDEN GRAM ALTIN ALINIR MI, ALTINA YATIRIM YAPMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI?

NOT: Burada yer alan bilgiler haberde ismi geçen kişiler tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz.