Ana Sayfa EMLAK HABERLERİ 14 Mayıs 2018

Kuzeykent Merkez Camii ve Külliyesi Ramazan Bayramında Açılacak!

Türkiye'de yer alan 4 büyük camiden esinlenerek inşa edilen Kuzeykent Merkez Camii ve Külliyesi açılış tarihi belirlendi. Yapılan açıklamaya göre cami Ramazan Bayramı öncesi açılacak ve camide ilk Ramazan Bayramı namazı kılınacak.
2018-05-14T21:36:31+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Kuzeykent Merkez Camii ve Külliyesi Ramazan Bayramında Açılacak!
Kuzeykent Merkez Camii ve Külliyesi Ramazan Bayramında Açılacak!

110 Bin Metrekarelik Kapalı Alana Sahip Olacak 

Esenboğa Havalimanı üzerinde yer alan Kuzeykent Merkez Camii ve Külliyesi 110 bin metrekarelik kapalı alanı ile Ankara’nın en büyük camilerinden biri olacak. Proje hakkında açıklamalarda bulunan projenin mimarı Öner Tokcan “Bu camide, Süleymaniye Camisi’nin iç mekan genel karakterini düşünerek hareket ettim.

Caminin ana girişi ve çevresini kuşatan saçakları, son cemaat mekanını çeviren sütunları, Mihrimah Sultan Camisi’nin özelliklerini taşır. Caminin vakit namazlarının kılındığı alanları 2.Beyazıt Camisi’ni, caminin dört tarafını kuşatan doğal ışıklandırma anlayışı ise Nuruosmaniye Camisi’ni yansıtır. Bütün bu karakterler, mümkün olduğu kadar, sütunlarından kemerlerine, kubbelerinden fil ayaklarına kadar, genel çerçevede Büyük Sinan’ın kullandığı ölçüler ve nispetlere sadık kalınarak yapılmıştır.” dedi.

Külliyede Yoksullara Yemek Dağıtılacak 

Dev yapı cami olmasının yanı sıra külliye bölümünde yoksullara yemek dağıtılan bir aşevi görevi de üstlenecek. Aş evinin yanı sıra yapı içerisinde 50 adet dükkan, kadınlar ve erkekler için hamamlar, 60 dükkan kapasitesine sahip kapalı çarşı ve geleneksel el sanatları ürünlerinin sergileneceği sergihane de projede kendisine yer bulacak. Yine külliye içerisinde 7 bin dini esere ev sahipliği yapacak bir kütüphanede bulunacak.

TOKİ haberleri, emlak haberleri, konut projeleri, kentsel dönüşüm ve satış duyurularından anında haberdar olmak için uygulamamazı indirebilirsiniz…

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Kaynak: emlak365.com

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?