KVK Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı! Emlak Vergisi Ödeyen Herkesi İlgilendiriyor

29 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 21/04/2022 Tarihli ve 2022/388 Sayılı Kararı kapsamında emlak vergisi ödeyenleri ilgilendiren düzenleme yapıldı.

Emlak Haberleri 29.04.2022 - 10:35 29.04.2022 - 10:35 Gülcan Özer

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 21/04/2022 Tarihli ve 2022/388 Sayılı Kararı, 29 Nisan2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlandı. Yayımlanan karar kapsamında uzun süredir gündemde olan emlak vergisi ödemesi hakkında internetten yapılan ödemelerde kişisel bilgilerin gizliliği ihlali iddialarına yanıt verildi. 

Bilindiği üzere emlak vergisi ödemeleri son dönemde belediyelerin internet sistemlerine olan entegrasyonlarını arttırması ile artık emlak vergisi ödemeleri e-belediye sistemleri üzerinden de yapılabiliyordu. Ancak bu sistem nedeni ile emlak vergisi borç sorgulama ve hızlı ödeme sayfalarına sadece kimlik numarasının girilmesi ile emlak bilgilerine ulaşılması tartışma konusu yaratmıştı. 

EMLAK VERGİSİ BORÇ ÖDEME VE VERGİ BORCU SORGULAMA SAYFALARINA GİRİŞ DEĞİŞECEK Mİ?

Belediyelerin internet üzerinden sunmuş olduğu emlak vergisi borç ödeme ve emlak vergisi borcu sorgulama sayfalarında sadece kişinin kimlik numarasının girilmesi ile tüm emlak bilgilerine ulaşılması beraberinde kişisel verilerin gizliği ihlali iddialarını da getirmişti. Konu hakkında yapılan şikayetleri değerlendiren Kişisel Verileri Koruma Kurulu KVK kurulu almış olduğu kararı Resmi Gazete ile duyurdu. 

kdk kararı 1

kdk kararı 2

Alınan karar kapsamında belediyelerin emlak vergisi ödeme / hızlı ödeme ve borç sorgulama hizmetlerinde kanunun 12 inci maddesi kapsamında üyelik ve şifre ya da çift faktörlü doğrulama kullanımı zorunluluğu getirildi. Böylelikle internetten emlak vergisi ödeme işlemlerinde vatandaş ya üye olarak üyelik şifresi alacak ya da çift faktörlü doğrulama sisteminde yer alan kişisel bilgilerini girdikten sonar emlak bilgilerine ulaşabilecek. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@