KYK Borçları Silinirse, Krediler Burs Mu Olacak? Borcunu Ödeyenlere İade Yapılacak MI?

KYK Öğrenim kredisi borcuna dair Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan umut dolu açıklamaların ardından bu konuya ilişkin atılması muhtemel adımlar merak ediliyor.

GÜNDEM 13.12.2019 - 19:17 15.07.2021 - 00:11

KYK Öğrenim kredisi borcuna dair Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan umut dolu açıklamaların ardından bu konuya ilişkin atılması muhtemel adımlar merak ediliyor. Peki KYK borçları hükümet tarafından silinirse, borcunu ödeyenlere geri iade ödemesi yapılacak mı? Halen öğrenim kredisi alanların bu kredileri bursa çevrilecek mi?

KYK Öğrenim kredisi konusu Türkiye geneli milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Öyle ki KYK öğrenim kredisi borcu olan mezunları sayısı 5 milyonu aşarken bu sayının büyük bir kısmı borcu yüzünden e-haciz işlemi uygulandı. Özellikle genç işsizlik oranlarının da yüksek olması nedeniyle borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlar için bir adım atılması konusunda hükümet hareket geçti. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN KYK BORCU AÇIKLAMASIKYK öğrenim kredisi borçlarına dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok önemli açıklamalarda bulundu. Bu konuda çalışmaların olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılacak düzenleme hakkında bilgi verdi. KYK öğrenim kredisi borçlarına dair öğrencilerin lehine bir karar çıkacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK öğrenim kredisinin burs mu olacağına ilişkin ifadelerinde önümüzdeki süreci işaret etti. Bu çerçevede merak edilen konu ise KYK öğrenim kredisi borcu olan vatandaşların borçlarının silinmemesi.KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU OLANLARIN BORCU SİLİNECEK Mİ?Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların ardından en merak edilen konu başlığı KYK öğrenim kredisi borçlarının silinip silinmeyeceği. Bu noktada henüz net bir ifade bulunmazken hükümetin önünde üç plan olduğu konuşuluyor. Bu üç planının ilkinde borçların tamamen silinmesi seçeneği bulunurken ikinci planda ise öğrenim kredisi için alınan anaparanın borç olarak kalması ve tüm faizlerin silinmesi. Diğer seçenek ise borçların olduğu gibi kalması ve çok uzun vadelerde ödeme ve borç erteleme imkanlarının sunulması. BORCUNU ÖDEYENLERE GERİ İADE YAPILACAK MI?Eğer KYK borçları tamamen silinirse bu konuda akıllara gelen husus ise, borcunu zamanında ödeyenlere geri ödeme yapılıp yapılmayacağı. Bu hususta herhangi bir ipucu sunulmazken konuya dair yapılan değerlendirmelerde bu durumun çok zor olduğu ifade edildi. Emlak365.com

 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@