KYK Borçları Silinirse Öğrenim Kredisini Ödeyenlerin Paraları İade Edilecek Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği KYK öğrenim kredisi borçlarına dair çalışma sonrası, mezunların borçları silinebilir.

Gündem 11.12.2019 - 09:23 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği KYK öğrenim kredisi borçlarına dair çalışma sonrası, mezunların borçları silinebilir. Bu konuda hükümetin ciddi bir çalışması olması ile birlikte akıllara; borçlar silinirse KYK Öğrenim Kredisini ödeyenlere paralar iade edilecek mi? sorusu geldi.

KYK öğrenim kredisi borçlarına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da çok önemli açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında KYK borçlarına dair çalışma olduğunu duyurdu. Bu çalışmanın öğrencileri memnun edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması sonrası bazı değerlendirmeler ele aldındı. KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI SİLİNİYOR MU?KYK borcu olan mezunların özellikle işsizlik rakamlarının artması ile bu konuda oluşturdukları talep hükümetten yanlı bulmuştu. KYK borçlarına dair ilk açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan gelirken Bakan Albayrak sadece çalışma olduğunu duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KYK borçlarına dair şu ifadeleri kullandı. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KYK BORÇ KONUŞMASI“Bu, şu anda bizim gündemimizde. Değerlendirmesini bütçe müzakerelerinden sonra inşallah masaya yatıracağız ve öğrencilerimizin lehine olacak bir adımı da tabii inşallah atacağız. Burada özellikle kredi konusundaki derdimiz, krediyi her müracaat eden alıyor. Daha sonra ödemek üzere alıyor. Burs konusu, ödeme sorunu yok. Bu atılacak adımda bütün borçları olanların beklentilerini biliyorum. Tamamıyla bu borçların silinmesi süreci olacaktır. O zaman burada bir başka tercih gündeme gelecektir. O da nedir? Demek ki kredi olayı ya kalkacaktır, sadece burs verme noktasına gidilecektir. Onun değerlendirmelerini yapıp adımımızı ona göre atacağız.”KYK BORÇLARINI ÖDEYENLERE İADE YAPILACAK MI?KYK borçlarına dair beklentiler oluşur ve borçları olanların borçları silinirse en merak edilen konu ise "KYK borçlarını ödeyenlere iade yapılacak mı? sorusu. Bu konuda AK Parti veya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir açıklaması bulunmuyor. Ancak daha önce TBMM'ye sunulan kanun tekliflerinde borçların tamamının silinmesi öngörülürken şu madde yer alıyorlar. "KYK borçlarını ödeyenlere iade yapılmaz"Bu konuya dair yapılan değerlendirmelerde ayrıca; KYK öğrenim kredisinin uygulamasının çok uzun zamandan beri uygulandığı ve borçlarını ödeyenlere iade işlemi alınması durumunda geçmişe dönük milyonlarca kişiye ödeme yapılması gerektiği vurgulanıyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@