KYK yurtlarına yüzde 80 zam iddiası! Milletvekili duyurdu

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurt ücretlerine yüzde 80 zam geldiği iddia edildi. Zam haberini CHP Mersin Milletvekili açıkladı.

KYK yurtlarına yüzde 80 zam iddiası! Milletvekili duyurdu

Üniversite öğrencilerinin konaklama ihtiyaçlarını daha uygun maliyetlerle giderdiği Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına zam geldiği açıklandı. CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üresi Alpay Antmen, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak KYK yurtlarına zam geldiğini iddia etti.

KYK yurtlarına yüzde 80 zam açıklaması!

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada KYK yurtlarına yüzde 80 zam geldiğini açıkladı. Antmen, asgari ücrete gelen zam sonrasında 3 katının geri alınmaya başladığını söyledi.

'' KYK yurtlarına yüzde 80 zam geldi. Asgari ücrete sözde bir zam yaptılar, daha zammı vermeden 3 katını geri almaya başladılar '' dedi.

kyk

Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden (KYK) ise yüzde 80'lik zam iddiasına karşılık resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Öte yandan öğrenciler hayat pahalılığına karşılık yurt ücreti, yemek ücreti gibi sorunlarla baş etmeye çalışıyor. Ülke genelinde kira ücretlerinin de artması nedeniyle öğrenciler ev kiralayamıyor ve KYK ile özel yurtlar da kalıyor.

Geçtiğimiz günlerde de öğrenci yurtlarının yaz boyunca tüm öğrencilerin kullanımına açık olacağı ve öğrencilerin ücretsiz bir şekilde KYK yurtlarında konaklayabileceği duyurulmuştu.

KYK yurtlarına yüzde 80 zam iddiasının doğrulanması halinde, Eylül ayı itibariyle öğrencileri büyük bir yurt ücreti yükü bekliyor. Öğrenciler konaklama bedellerini nasıl karşılayacak, KYK kredi ve burs ücretleriyle ilgili bir artış söz konusu olacak mı merak ediliyor.