LGS puanı nasıl hesaplanır, baraj puanı kaç? LGS 2022 puan hesaplama!

LGS 2022 sona ererken öğrenciler LGS puanı nasıl hesaplanır, tercih yapmak için kaç puan almak gerekir araştırıyor. İşte LGS 2022 puan hesaplama ve ayrıntıları.

Gündem 05.06.2022 - 14:27 05.06.2022 - 14:27 Büşra Uluşen

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki sınav 5 Haziran 2022 Pazar günü iki oturumda gerçekleşti. Liseye gitmeye hazırlanan öğrenciler, en donanımlı liseyi kazanmak için sınavda ter döktü. 

Sınav sonrasında öğrenciler sınav sorularını ve cevap anahtarını araştırırken aynı zamanda istedikleri okul için kaç net yapmalılar, kaç puan almalılar merak ediyor. 

LGS puanı nasıl hesaplanır?

LGS sınavına katılan öğrencilerin puanı, işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanmaktadır. LGS puanı şu basamaklara göre hesaplanır:

a) Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

b) Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

c) Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir. 

ç) Her bir alt testin standart sapması ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanmaktadır. 

lgs 2022 puan hesaplama

Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı, o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi ile elde edilir. 

lgs 2022

Alt testler için hesaplanan standart puanlar, yukarıdaki tabloda belirtilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları elde edilmektedir.

Yabancı Dil ya da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin bu derslerdeki ağırlıklı standart puanı, öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılmasıyla elde edilir. Tüm bu basamakların ardından Toplam Ağırlıklı Standart Puan TASP bulunur. 

LGS 2022 baraj puanı kaç, tercih yapmak için LGS'den kaç puan almak gerekir?

Donanımlı bir liseye gidebilmek için LGS'den en az 450 puan alınması ve yüzde 2'lik dilime girilmesi gerekiyor. Ayrıca yüzde 7'lik dilimlere kadar da tercih edilebilen liseler bulunmaktadır. 

Öğrenciler 30 Haziran'da açıklanacak sınav sonuçları sonrasında tercih yapmaya başlayacaklar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@