Lihtenştayn Gezi Rehberi

Lihteştayn seyahatinizde nereleri gezebilirsiniz? Lihteştayn'daki doğal, tarihi ve turistik yerler nerelerdir?

Lihtenştayn Gezi Rehberi

Lihteştayn seyahatinizde nereleri gezebilirsiniz? Lihteştayn'daki doğal, tarihi ve turistik yerler nerelerdir?

Lihtenştayn’da gezilecek yerler, başkenti olan Vaduz ile başlar. Avrupa’nın en küçük ülkesi olarak bilinen Lihtenştayn, gezme alanı olarak toplamda 26 km’dir. Aynı zamanda Avrupa’nın en sevimli ülkelerinden biridir diyebiliriz. Ülke küçük olmasına rağmen gezilecek yerler bakımından oldukça bereketlidir. Prenslik ile yani demokratik parlamenter monarşi ile yönetilmektedir. Kasaba veya köylerden oluşan bu minik ülkenin dili Almancadır. Toplamda 160 kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın 6. en küçük ülkesi olma özelliğini taşımaktadır. Orta Avrupa bölümünde yer alır. Avusturya ve İsviçre arasında olan bölgededir. Ren vadisi ülkenin bir yarısını kaplarken diğer yarısında ise Alp dağları bulunmaktadır. Kışları oldukça uzun ve soğuk geçmektedir. Yaz mevsimi ise en fazla sıcaklık 15 derece olabilir. Denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Lihtenştayn’da yaşayan Türkler, yaklaşık olarak 900 kişi kadardır. Oldukça huzurlu ve sakin bir ülke olan Lihtenştayn’ın 125 kişiden oluşan askeri birliği bulunmaktadır. Lihtenştayn’da çok sayıda müze bulunmaktadır.

Lhitenştayn’daki Tarihi YerlerLihtenştayn Gezi Rehberi - Resim 1

Lihtenştayn, Kutsal Roma İmparatorluğu’nun özerk bir ailesi tarafından yönetilmektedir. Ve bu açıdan tarihi geçmişi bulunmaktadır. Avrupa’nın bağımsızlığını ilan eden son ülkelerindendir.

Lihtenştayn’daki tarihi mekanlar

• Vaduz Şatosu: Lihtenştayn prensinin yaşadığı kale görünümlü bir şatodur. Prensin hanedanı Avrupa’nın en eski hanedan üyeleri olmaktadır. 12. Yüzyılda inşa edilen yapı tam bir peri masalı görüntüsündedir. Prensin şatoda olmadığı zamanlar ziyarete açıktır.

• Ulusal müze: Ülkenin kültür ve tarihi için aydınlatıcı bir mekandır. Prenslik yaşamı ve yönetimi hakkında detaylı bilgilerin bulunabileceği bir müzedir.

• Treasure Cahmber: Prens hanedanlığına ait farklı koleksiyonların sergilendiği alandır. Aynı zamanda hazine odası olarak da bilinir.

• Vaduz Katedrali: Ulusal müzenin yanında bulunan kilise Gotik tarzda bir mimari ile oluşturulmuştur. Ziyaret edilebilecek tarihi mekanlar arasında bulunur.Lihtenştayn’daki Gezilecek Modern MekanlarLihtenştayn Gezi Rehberi - Resim 4

Lihtenştayn’daki modern mekanların başında başkenti olan Vaduz gelmektedir. Ülkenin en işlek caddesi Vaduz’da bulunur. Vaduz gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda ülkede çok sayıda festival bulmak mümkündür. En önemli festivallerden birisi Mart ayında düzenlenen Monster Concert’tir. Opera festivalleri ve konserler yıl içinde düzenlenen etkinliklerin başında gelir. Film festivalleri, Lihtenştayn gitar günleri, spor etkinlikleri gibi çok sayıda festival bulmak mümkündür.

• Stadtle Caddesi: Lihtenştayn’ın başkenti Vaduz’un en hareketli caddesidir. Şehrin en göz alıcı seyahat noktaları da bu bölgede bulunmaktadır. Hediyelik eşya dükkanları, restoranlar ve kafeler bu cadde üzerindedir.

• Sanat Müzesi: Sanatı sevenler için modern çalışmaların sergilendiği müze çok sayıda ziyaretçi akımına uğrar.

• Festivaller: Lihtenştayn ülkesi festivaller ülkesi olarak da bilinir. Ve Avrupa’nın en çok festival düzenleyen ülkesi konumundadır.

Lihtenştayn’daki Gezilecek Doğal GüzelliklerLihtenştayn Gezi Rehberi - Resim 6

Lihtenştayn genellikle bir kış ülkesi olarak geçmektedir. Kış turizmine daha uygun olan iklimi ve doğa güzellikleri sebebiyle en fazla kış aylarında ziyaretçi sayısı artmaktadır.

Lihtenştayn’daki doğa harikaları

• Üzüm Bağları: Lihtenştayn yemyeşil doğası olan bir ülkedir. Ve üzüm bağları ile oldukça meşhurdur. Hatta bu bölgede, üzümlerin nasıl yetiştiği konusunda bilgi bile alınabilmektedir.

• Galina Şahin Merkezi: Av kuşları gösterisi izlemek için Lihtenştayn’ın Galina şehrine gitmeniz gerekmektedir.

• Malbun: Ülkenin tek kayak merkezi olmaktadır. Alpler üzerinde kurulan bu merkez kayak için en güzel manzaraya sahiptir.

Lihtenştayn’ın Meşhur YemekleriLihtenştayn Gezi Rehberi - Resim 9

Lihtenştayn’ın geleneksel yemekleri genellikle Alman ve İsviçre etkilerinin çok olduğu yemeklerdir.

• Kasknopfle mit Apfelmus: En meşhur ve geleneksel Lihtenştayn yemeğidir. Elmalı sosla pişirilmiş makarna olan bu lezzet çok sevilmektedir.

• Ribel: Mısır nişastası ile hazırlanan bir lezzettir. Ve genellikle süt ürünleri ile tüketilir.

• Tatsch/Kratzete: Pankeke çok benzeyen bir lezzettir ve çokça tüketilir.

• Pinot Noir: Ülkenin en sevilen ve çok kaliteli bir şarabıdır. Üzüm bağları konusunda başarılı olan ülkede şarapları da oldukça ünlüdür. Yaklaşık 100 adet şaraphane bulunmaktadır.

Lihtenştayn’a Gidince Mutlaka Yapılması Gerekenler

Lihtenştayn’da yapmadan dönmemeniz gerekenler şunlardır:

• Nostaljik Tren: Lihtenştay’ın başkenti Vaduz’da bulunan nostaljik tren ile 20 dk’lık bir şehir gezisi mutlaka yapılmalıdır.

• Prestij Mührü: Mutlaka gezinize başlamadan Vaduz’un merkezinde bulunan turizm ofisinde pasaportunuza bu mührü vurdurmalısınız. Zorunlu olmamasına rağmen dünyanın en prestijli mührü sayılan bu mührün pasaportunuzda olması hoş bir anı olacaktır.

Lihtenştayn’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Lihtenştayn’daki tatiliniz için uyarılar şunlar olabilir:

• Lihtenştayn ülkesinde havalimanı bulunmaz bu sebeple bu ülkeye girişler tren veya otobüs ile olabilmektedir.

• Lihtenştayn ülkesi vize gerektiren bir ülkedir.

• Lihtenştayn turuna başlamadan önce bölgenin iklimi ve iklime bağlı olarak oldukça soğuk olduğunu unutmamanız ve buna göre önlem almanız gerekmektedir.Emlak365.com Özel İçerik