Lisans Verme Süreci Başladı, Evim Mağduriyeti Bitiyor

Faizsiz konut va satış edindiren firmalara lisans verme süreci başladı. Lisans süreci ile Evim şirketleri olarak bilinen firmalardan kaynaklı mağduriyetlerin önüne geçilmesi bekleniyor.

Gündem 30.04.2022 - 14:35 30.04.2022 - 14:36 Gülşah Konuk Akın

Faiz olmadan konut ve taşıt satışı yapan firmalar için lisans süreci başladı. Evim şirketleri olarak adlandırılan firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle mağduriyetlerin önüne geçilmesi için çok sayıda düzenleme yapılarak Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından denetleme yapılmasına karar verilmişti. 21 firma da düzenleme ile tasfiye edilmişti. Sabah'ın haberine göre, BDDK'nın yaptığı denetlemeler sonucunda 6 şirketin talepleri uygun görüldü.

evim-mağdurları

TALEBİ UYGUN GÖRÜLEN ŞİRKETLER
BDDK denetlemesi sonrasında Birevim, Emin Evim, Fuzul Gayrşmenkuli İmece Yatırım, Katılımevim ve Sinpaş Yapı Endüstrisi'nin talepleri kabul edildi. FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, 350 bin kişinin sisteme dahil olduğunu açıkladı. Faizsiz finansman modelinin %5 seviyelerinde olduğunu söyleyen Akbal, yeni düzenleme ile bu oranın %20 seviyelerine çıkmasının beklendiğini açıkladı. 

Eminevim Genel Müdürü Sait Aytaç, 1 yıldır BDDK denetleme ve gözetiminde intibak süresi geçirdiklerini söylerken Birevim Genel Müdürü Av. Mahir Orak da tasarruf sahiplerinin haklarının devlet desteğinde olmasının güveni sağlamak kapsamında önemli olduğunu vurguladı.

evim-

49 BİN KİŞİ MAĞDUR
49 bin mağdurun mağduriyetleri giderilsin diye önemli adımlar atıldı. Alacaklı olan kişiler istemeleri durumunda 6 firmaya haklarını koruyarak geçiş yapabilecek. Yeni geçilen şirket ile sözleşme imzalayanlara tahsisat için sözleşmede yer alan tutarın %40'ı kadar tasarruf yapılmış olması gerekiyor. Ödeme yapılan sürenin de sözleşmenin beşte ikisine ulaşması gerekiyor. Sistemden tamamen çıkmak isteyenler de paralarını geri alacak. Sisteme girerken verilen giriş bedeli değil ödenen taksitler geri verilecek.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@