Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanun Değişikliği Resmi Gazete İle Yayımlandı!

7317 Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 27 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan kanun kapsamında lisanslı harita kadastro mühendislik bürolarınca yerine getirilecek olan işlerin kapsamı genişletilirken, Lisans belgesi almak için uygulanan deneyim şartı süresi yükseltildi.

Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanun Değişikliği Resmi Gazete İle Yayımlandı!

Lisanslı harita ve kadastro mühendisleri ile büroları hakkında önemli düzenlemeleri içeren 7317 Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete ile bugün yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu.

Yayımlanan yeni kanun kapsamında yapılan değişiklikler kapsamında lisanslı harita kadastro mühendislik bürolarınca yerine getirilecek olan işler belirlenirken yine lisanslı harita ve kadastro mühendislerini ilgilendiren önemli düzenlemelere gidildi.

LİSANSLI HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ İÇİN LİSANS BELGESİ ALMAK İÇİN UYGULANAN DENEYİM ŞARTI 5 YILDAN 10 YILA ÇIKARILDI!

27 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe giren 7317 Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce belirlenecek kadastro teknik hizmetleri niteliğindeki diğer işler, tescile tabi olan cins değişikliği, kadastro teknik hizmetlerinden tescile tabi olmayan aplikasyon, yer gösterme ve plan örneği işlemlerinin yapım ve kontrolü, arzi irtifak hakkı tesisi veya terkini, birleştirme ve muhdesatın terkini işlemlerinin yapım sorumluluğu lisanslı harita kadastro mühendislik bürolarına ait olacak.

Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanun Değişikliği Resmi Gazete İle Yayımlandı! - Resim 1

Faaliyetlerine devam eden lisanslı harita ve kadastro mühendisleri bu süreç içerisinde istedikleri takdirde serbest harita ve kadastro mühendislik ve müşavirlik hizmeti de sunabilecek. Daha önce 5 sene olarak uygulanan lisans belgesi deneyim şartı bu tarihten itibaren artık 10 sene olarak uygulanacak. Daha önce uygulanan sınav şartı ise kaldırıldı.

Bundan sonra artık sadece lisans sahibi olanlar Lisanslı harita kadastro mühendislik bürosu açıp işletme hakkına sahip olacak, lisans belgesi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından verilecek.