Liselere Geçiş Sınavı Tarihi Açıklandı! 2022 LGS Tarihi Ne Zaman?

Milyonlarca öğrenci ve ailesi için yeni bir LGS maratonu daha başlıyor. Liselere Geçiş Sınavı LGS 2022 takvimi, Milli Eğitim Bakanı Özer tarafından açıklandı. LGS sınavı ne zaman yapılacak?

Gündem 26.12.2021 - 15:26 26.12.2021 - 15:26 Gülcan Özer

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer öğrencilerin ve velilerin merakla beklemiş olduğu tarihi duyurdu. Liselere Geçiş Sınavı LGS 2022 tarihi açıklandı. 

Ortaöğretim kurumlarının 8. sınıfında okuyan öğrencilerin öğrenim hayatlarına devam edecekleri liselerin belirleneceği LGS sınavı büyük önem taşıyor. Öğrenciler iki oturum olarak düzenlenen sınavdan alacakları puan ortalamasına göre belirlenen liselere yerleştirilirken nitelikli liseler arasında yer alan Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi gibi liseler için öğrenciler arasında büyük bir rekabet yaşanıyor. 

2022 LGS SINAVI NE ZAMAN?

Bakan Özer bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer önemli açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı açıklamalarda "Mesleki eğitim merkezlerinin 3 avantajı var. Ortaokul mezunu olmanız yeter, yaş sınırı yok.

4 yıllık eğitimde her ay asgari ücretin 3'te biri kadar maaş alıyorlar. Yeni düzenlemeyle bu maaş yükü tamamen kaldırıldı. Tamamını devlet karşılıyor. Artık mesleki eğitim merkezleri işveren için cazip olmuştur. Kalfalar artık asgari ücretin yarısı kadar maaş alacak" diyerek mesleki eğitim merkezlerinin önemini arttırdıklarını söyledi. 

Liselere Geçiş Sınavı LGS 2022 tarihi hakkında gelen soruyu da yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Özer milyonlarca öğrenci ve ailesinin kaderini belirleyecek olan sınavı 5 Haziran 2022 tarihinde yapılacağını söyledi. Sınava girecek olan öğrenciler öğrenimlerine devam edecekleri liseyi bu sınavdan alacakları puanlar üzerinden belirleyecekler. Özellikle de fen liseleri yüksek puanla öğrenci alan nitelikli liseler arasında bulunuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@