Lüks Konut İçin Yeni Vergi Hamlesi! Lüks Konutlarda KDV ve Vergiler Artacak

Hükümet açık veren bütçe için bir dizi yeni vergi getirmeye hazırlanırken konut sektöründe ise lüks konutlar için yeni vergi düzenlemesi yapıldığı belirtiliyor.

Emlak Haberleri 27.06.2019 - 17:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Hükümet açık veren bütçe için bir dizi yeni vergi getirmeye hazırlanırken konut sektöründe ise lüks konutlar için yeni vergi düzenlemesi yapıldığı belirtiliyor.

Dünya Gazetesi tarafından yapılan habere göre hükümet bir dizi yeni vergi düzenlemesine hazırlanıyor. Lüks Konut Vergisi Artacak, Ultra Lüks Konut Projelerinden Ev Alanlar Daha Fazla Vergi Ödeyecek "Makul şekilde giderlerin azaltılması gibi temel bir hedef var. Üstüne bir de gelir artırıcı, bütçeyi güçlendirecek bazı kararların alınması değerlendiriliyor" diyen üst düzey yetkili, "Teklif metninde ultra lüks olarak tanımlanan konutların satışında vergi oranları artırılacak. Diğer konut alışlarında herhangi bir vergi düzenlemesi gündemde olmayacak" dedi. İsmini vermek istemeyen yetkili tarafından yapılan açıklamalara göre ekonomi yönetiminin bazı makro ihtiyati tedbirler üzerinde de çalıştığını belirterek, "Başka bazı vergi adımları olabilir. Gelir artırıcı adımlar görebiliriz, bazı sektörler desteklenebilir de ancak bütçedeki bozulmanın daha fazla olmaması için yılın kalanında giderlerin ciddi şekilde kısılması söz konusu olabilir" dedi.Hazine Bütçe İçin Büyük Kaynak Sağlayacak! Yine Yapılacak olan yasal düzenleme ile beraber Merkez Bankası karının yüzde 20'sine denk gelen tutar Türk Lirası olarak Merkez Bankası kasasında tutulur ifadesi değiştirilecek ve bunun yerine yüzde 10 ifadesi getirilecek. Aradaki yüzde 10'luk fark Hazinenin kasasına aktarılacak. Tek bir seferlik biriken tutarın tamamı hesaplara aktarılacak ve bundan sonra her yıl yüzde 10 para aktarımı devam edecek. Eski Merkez Bankası Yılmaz Kararı Eleştirmişti Hazine ve Maliye Bakanlığı bu şekilde para basmadan ve Merkez Bankası'na borçlanmadan 40 milyar liralık dev bir kaynak bulmuş olacak. Ancak ekonomistler bu durumu "kefen parasını harcamak" olarak yorumluyor ve büyük tepki gösteriyor. Konu hakkında açıklama yapan Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmaz alınan kararı büyük bir skandal olarak nitelendirdi ve “Bir insan akşamdan sabaha düşünse, en yanlış iletişim politikasını nasıl uygulayabilirim dese bundan daha kötüsünü bulamaz. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı zaten yara almıştı, bu durumdan çok daha fazla yara alacak” uyarısında bulundu.  Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@