Lüks Semtlerde Alıcı Çok, Konut Yok!

Lüks konutlardaki arz azalması nedeniyle gayrimenkul kıtlığı yaşanıyor. Alıcılar satın alacak lüks konut bulamamaktan yakınıyor.

Emlak Haberleri 10.02.2022 - 16:36 10.02.2022 - 16:36 Büşra Uluşen

Son aylarda satılık ve kiralık konut fiyatlarındaki artış lüks semtleri doğrudan etkiledi. Özellikle İstanbul genelinde gayrimenkul sektöründe lüks konut satışları dibe çöktü. 

LÜKS SEMTLERDE ALICI ÇOK, KONUT YOK

Lüks Konut Uzmanı Sezgi Bilge, fiyatların artmasının talebi azaltmadığının altını çizerek İstanbul'da Etiler, Ulus, Levent, Erenköy ve Moda gibi ilçelerde konut satın almak isteyen alıcıların rakamlar yükselse de alım yapma taraftarı olduğunu ancak satılan konut sayısının oldukça az olduğuna dikkat çekti. Kısır döngünün fiyatları daha da yükselttiğini belirten Bilge, alıcının çok ancak satıcının az olduğunu ifade ediyor. 

lüks konut2 (2)

SATIN ALMAK İÇİN LÜKS KONUT BULAMIYORLAR!

İstanbul'un lüks semtlerinden olan Etiler, Ulus, Bebek, Levent, Suadiye, Erenköy, Fenerbahçe ve Moda'da lüks konut arzında sorun yaşanıyor. Alıcılar bu bölgelere yoğun ilgi gösterse de satın alacak konut bulamıyor. Burada lüks konutun oldukça az olması beraberinde fiyat artışını da getiriyor. 

lüks konut

YENİ İNŞAAT İÇİN BAŞVURULAR ARTIYOR

Lüks semtlerde konut bulunamaması, yeni konut üretimini harekete geçirdi. Son iki yılda konut stoklarının azalması, bu bölgelerdeki müteahhitlerin inşaat projeleri için umut oldu.

2020 yılında buralarda 128 inşaat ruhsatı alınırken, 2021 yılında 241 oldu ve bu yıl da sayının 500'lere çıkabileceği öngörülüyor. 

Lüks konut uzmanı Sezgi Bige, arz talep dengesizliğinin fiyat artışını etkileyen bir faktör olduğunu belirterek, üretimdeki canlanma ile talepleri karşılayabilecek gayrimenkullerin daha ulaşılabilir olmasının etkisinin, hızlı fiyat yükselişinin yavaşlamasına neden olacağını söylüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@