Maaşı, Geliri Düşük Olanlar için 100 Bin Daire İnşa Edilecek! Başvuru Tarihleri

TOKİ Başkanlığı'nın 2021 yılı projelerinin başında sosyal konutlar geliyor. Milyonlarca dar gelirli ailenin beklediği sosyal konut projeleri için sürecin ne zaman başlayacağını değerlendirdik.

Toki 27.07.2021 - 12:12 27.07.2021 - 12:13 Mustafa KARAGÖZ

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın gelecek dönem planlamaları kapsamında en belirgin olan projelerin başında sosyal konutlar geliyor. Sosyal konut projeleri dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmaları amacıyla başlatılan ve her sene devam edecek projeler arasında yer alıyor. 

2021 SOSYAL KONUT PROJELERİ

2021 yılında sosyal konut projeleri için başvurular alınacak. Sosyal konutlar için müjdeli açıklamalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından ilan edildi. Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamalarda 2021 yılı için kontenjan rakamı açıklandı. 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşan projede toplam 100 bin konut inşa edilecek. Konutlar tüm Türkiye geneli olacak. 81 şehrin tamamında olacak konut inşaatları ayrıca konut ihtiyacı olan ilçelerde de yapılacak. 

Başvurular Ne Zaman Alınacak? 

Normal şartlar altın sosyal konut için başvuru işlemleri sene başında alınmaya başlıyordu. Aralık Ocak döneminde alınan başvuruların ardından Şubat sonunda kura çekiliş işlemleri yapılıyordu. Ancak 2021 yılında süreç normal şekilde işlemiyor. 

Pandemi şartlarının etkin olduğu bu dönemde TOKİ Başkanlığı'da projeleri bu sürece göre yönetiyor. Sosyal konut projelerinde de sürecin pandemi de elde edilen başarıya göre şekillenmesi bekleniyor. Tam açılma sürecinin kalıcı olması durumunda TOKİ Başkanlığı'nın sosyal konut için ilk adımı atması bekleniyor. 

Sosyal konut projeleri için ilk aşama olan başvuruların alınmasının sonbahar aylarında olabileceği değerlendiriliyor. Ancak olası bir 4. dalga ve yeni kapanma süreçlerinin sosyal konutlar için başvuru sürecinin yeniden ertelenmesine neden olabileceği öngörülüyor. 

SOSYAL KONUT PROJELERİNDE BAŞVURU ŞARTLARI VAR

Sosyal konut projelerine başvuruda bulunacakların sağlamaları gereken şartlar var. TOKİ'nin alt gelir grubu konut satışlarına benzer koşullardan bu şartlar ana başlıklarıyla şöyle;

T.C. vatandaşı olması, Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması, Aylık hane halkı gelirinin ilan edilecek rakamdan az olması, Başvuru yapacak kişinin 25 yaşından büyük olması. Bu şartın dışında ayrıca bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir, maddesi bulunuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@