Maaşlar Sil Baştan! Memur ve Emeklilere Erdoğan Jesti Asgari Ücretle Başladı Cepler Dolacak Basına Sızdı

Memur ve SGK, Bağkur ve Emekli Sandığı emeklilerinin maaşlarına Ocak 2022 döneminde kallavi zam gelecek gibi gözüküyor. Enflasyon zammı yanında maaşlara ek refah payı, asgari ücret zammı yansıyacak.

Finans 16.12.2021 - 18:04 16.12.2021 - 18:04 Mustafa Karagöz

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına toplu sözleşme kapsamı dışında ek bir zam yapılacağı açıklanmıştı. Bu zammın dışında SGK ve Bağkur emeklilerini de ek zam yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. 2022 yılı asgari ücretin açıklanmasının ardından ise tüm emekliler için yansıyacak ek zamların tutarı merak ediliyor. Emlak365.com olarak kulislerde konuşulan muhtemel zam oranlarını hesapladık. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI YÜZDE 50 OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen 2022 asgari ücretinde zam oranı yüzde 50'yi aştı. Son yılların zam rekorunun kırıldığı dönemde çalışanlara en az 4250 TL ödeme yapılacak. Çalışanların evli, çocuklu, olma durumuna göre ise maaş zam oranları yükselecek. Asgari ücrete yapılan zam sonrası ise emeklileri de ek zam yapılacak.

sgk bağkur erdoğan jesti 2

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ İÇİN MÜJDE ZATEN VERİLMİŞTİ

Memur ve memur emeklileri için ek zam müjdesi geçtiğimiz günlerde zaten verilmişti. O dönem yapılan açıklamada maaşlara ocak ayında geçerli olmak üzere toplu sözleşme dışında ek zam yapılabileceği ifade edilmişti. Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, asgari ücretin açıklanmasının ardından maaşlara yapılacak ek zam oranı için çalışmaların tamamlanmasını talep etti.

ali yalçın maaş zammı açıklaması

ali yalçın maaş zammı açıklaması2

SGK VE BAĞKUR EMEKLİLERİNE 2022 OCAK'TA EK ZAM

SSK Bağkur emeklilerine de Ocak 2022 döneminde ek zam yapılması bekleniyor. Enflasyon oranları dışında maaş alacak olan emekliler için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir müjde vermesine kesin gözüyle bakılıyor. Oluşan beklentiye dair dayanak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hiçbir kesimin enflasyona ezdirilmeyeceği açıklaması gösteriliyor. 

İŞTE MAAŞ HESAPLAMA TABLOSU VE EMEKLİ ZAMMINA İLİŞKİN KULİS BİLGİLERİ

Bilindiği üzere SGK, Bağkur emeklileri maaşlarına Ocak 2022'de 6 aylık enflasyon zammı alacaklardı. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 5 net zam, yüzde 5 net zammın üzerine enflasyon farklı zammı. 

İşte Maaş Hesaplama Tablosu

SGK ve Bağkur emeklileri için enflasyon oranlarının yüzde 13 bandında olacağı tahmin ediliyor. Hükümetin ise yüzde 7 oranında iyileştirme zammı yapabileceği konuşuluyor. Bu zam oranı gerçek olursa;

1500 TL maaş alan bir SGK ve Bağkur emeklisi yüzde 13 (enflasyon zammı) + yüzde 7 (iyileştirme zammı) toplam 20 zam alırsa; maaşı 300 TL artar. 

1.800 TL maaş alan bir SGK ve Bağkur emeklisi yüzde 13 (enflasyon zammı) + yüzde 7 (iyileştirme zammı) toplam 20 zam alırsa; maaşı 360 TL artar. 

2.000 TL maaş alan bir SGK ve Bağkur emeklisi yüzde 13 (enflasyon zammı) + yüzde 7 (iyileştirme zammı) toplam 20 zam alırsa; maaşı 400 TL artar. 

2.250 TL maaş alan bir SGK ve Bağkur emeklisi yüzde 13 (enflasyon zammı) + yüzde 7 (iyileştirme zammı) toplam 20 zam alırsa; maaşı 450 TL artar. 

2.500 TL maaş alan bir SGK ve Bağkur emeklisi yüzde 13 (enflasyon zammı) + yüzde 7 (iyileştirme zammı) toplam 20 zam alırsa; maaşı 500 TL artar. 

Memur ve Memur Emeklileri Maaş Zammı İhtimalleri

Memur ve memur emeklilerine de yüzde 5 net zam ve yüzde 10 enflasyon farkı zammı yapılabileceği konuşuluyor. Bunun dışında refah payı yada iyileştirme zammı olarak yüzde 10'luk bir artış söz konusu olabileceği ifade ediliyor. Bu zam ihtimalleri gerçekleşirse maaşlar Ocak'ta yüzde 25 artacak. 

5.000 TL alan bir memur yüzde 25'lik zam ihtimali gerçekleştirse 1.250 TL zam alacak. 

6.000 TL  alan bir memur yüzde 25'lik zam ihtimali gerçekleştirse 1.500 TL zam alacak. 

sgk bağkur erdoğan jesti 1

SON KARAR MALİYE VE ÇALIŞMA BAKANLIKLARINDA OLACAK

Kulislerde konuşulan iddialar üzerine ayrıca ilgili bakanlıkların çalışma yapması bekleniyor. Bunun dışında refah payı yada iyileştirme zamlarının yapılmasına, hükümetin bu çalışan kesimler için de adım atacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak oranlar ve son karar Çalışma Bakanlığı'nca açıklanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@