Maaşlara 1000 TL desteği! Asgari ücret alanlara ara zam formülü

Asgari ücrete zam olacak mı? sorusu yanıt beklerken bu konuda en önemli iki açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti içinden geldi. Yüzde 35'i aşan enflasyon ortamında zam konusunda kim ne düşünüyor

Finans 11.06.2022 - 09:23 11.06.2022 - 09:28 Mustafa Karagöz

Asgari ücrete yapılması beklenen zam önümüzdeki ayın en çok konuşulacak olan ekonomi başlığını oluşturacak gibi görünüyor. Yılbaşına göre alım gücü temel gıda ürünlerinde çok azalan asgari ücretliler bu zaman kadar olan yüksek barınma fiyatları nedeniyle geçen seneye oranla daha büyük bir kriz içerisindeler. 

Merak edilen başlık ise AK Parti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı'ndan zam konusunda nasıl bir karar çıkacak. Temmuz ayının başında ilan edilmesi beklenen karar ise o zamana kadar ekonomide oluşmuş olan son tabloya göre belirlenecek. 

HÜKÜMET ASGARİ ÜCRET İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR?

Asgari ücrete ek zam yapılabilmesi için TBMM'de bir değişiklik olması gerekiyor. Zira asgari ücret sadece yılda bir defa artıyor. Aralık ayında başlayan zam sürecine dair görüşmeler Ocak ayının başında sona eriyor. Çalışanlar ise yni yılın ilk ayından itibaren 12 ay geçerli olacak yeni zamlı maaşlarını alıyorlar. 2022'de ise bu süreç geçici bir düzenleme ile değişebilir. 

Asgari ücrete zam bekleyenlerin en önemli umudu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli dile getirdiği açıklaması. Cumhurbaşkanı Erdoğan her fırsatta çalışanların asla enflasyona ezdirilmeyeceğini dile getiriyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklamasında da bu durum gündeme getirildi. 

İŞVERENLERDEN ZAM FORMÜLÜ

Enflasyon oranlarının çok yüksek olduğu bu dönemde işverenler ikilem içerisinde olduklarını ifade ediyorlar. Çalışanlarının gelirlerini artırmak istediklerini ifade eden patronlar bu alanda devlet desteği ile adım atılabileceğini söyledi. İşverenlerin ortak açıkamasında ise ""Her işveren çalışanının mutlu olmasını ister. Ancak enflasyonist ortamda şirketler de zorlanıyor. Devlet, çalışanına zam yapması kaydıyla özel sektöre teşvik verebilir." ifadeleri yer aldı. 

YÜZDE 20 VEYA 1000 TL ARA ZAM İHTİMALLERİ

Asgari ücret için zam ihtimali geri planda düşünülüyor. Ancak olağanüstü bir durum karşısında da çalışanların enflasyon karşısında ezdirilmeyecekleri öngörülüyor. Bu durumda çalışanlar ve işverenler için ortak bir karar alınabilecei vurgulanıyor. 

Özel destek şartıyla;  asgari ücretliler için 1000 TL'lik bir zam yapılabileceği iddiaları basında yer aldı. 

İkinci bir ihtimal ise enflasyon oranının yarısı kadar yüzde 20'lik bir artış olması. Bu durumda maaşlar 850 TL seviyesinde artacak. 

Son Dakika! Ünlü Ekonomist Ne Zaman Çıkacak Açıkladı: Erken Seçim Geliyor, EYT Çıkıyor

13 17 Haziran listesi! 1+1, 2+1, 3+1 daireler, bahçeli evler, arsalar, dükkanlar tüm devletten satılık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@