Maaşlara İlave Ödeme Müjdesi! Ek Zamdan Kimler Yararlanacak? Emekliler Ek Zam Alacak Mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşlara ek zam yapılacağını bildirmesinin ardından birçok kişi ek zamdan kimlerin yararlanacağı ve emeklilerin ek zam alıp almayacağı konusunu araştırıyor. İşte ayrıntılar..

Finans 07.01.2022 - 10:58 07.01.2022 - 10:58 Büşra Uluşen

Geçtiğimiz günlerde enflasyon oranının açıklanmasıyla 2022 yılında geçerli olacak memur ve memur emeklilerinin yeni maaşları belirlendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yayınlanan son genelgeye göre memurların alacakları sosyal yardımlar başta olmak üzere kıdem tazminatının tavanı da yeniden belirlendi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memurlara toplu sözleşme ile verilen yüzde 5'lik zammın üzerine yüzde 2,5'luk daha ek zam yapılacağını açıklamıştı. Buna göre yüzde 5 zammın üzerine yüzde 2.5'luk zam ve yüzde 22.47'lik enflasyon farkından oluşan zam eklenince memurların yeni yıl zam oranı yüzde 29.97'ye yükseldi. 

Ayrıca memur maaşlarının asgari ücrete kadar olan kısmından gelir ve damga vergisi alınmamasıyla beraber memur maaşlarında ek 288 lira daha artış oldu. 

EK ZAMDAN KİMLER YARARLANACAK? 

Bilindiği üzere 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sonrasında memur maaşlarının 2022 yılının ilk 6 ayında yüzde 5 zamlı olmasına karar verilnmişti. 2021 yılının ikinci altı ayında gerçekleşecek enflasyonun yüzde 3 oranından fazla olması durumunda aradaki fark memur ve emeklilerin zamlarına ilave edilecek. TÜİK, 2021'in son 6 aylık enflasyon rakamını yüzde 25.47 olarak açıklamasıyla enflasyonun toplu sözleşmedeki yüzde 3 oranını geçmesi nedeniyle memurlar için yüzde 22.47 lik enflasyon farkı oldu ve memur maaşlarına yapılan zam oranı yüzde 27.47 olarak belirlendi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında müjdesini verdiği yüzde 2,5'luk zammı şimdilik greve devam eden memurlar için verdi. Bu nedenle ek zamdan ilk etapta sadece görev yapmaya devam eden memurlar yararlanacak. 

cumhurbaşkanı erdoğan-1

EK ZAMDAN MEMUR EMEKLİLERİ YARARLANACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, maaşlara yüzde 2.5 oranında yapılacak ek zammın yalnızca memurlar için yapıldığını belirtti. Memur emeklilerinin ise sözü edilen ek zamdan yararlanıp yararlanmayacağı henüz bilinmiyor. 

Memur emeklilerinin ek zam konusu Meclis'e sunulacak torba kanun sonrası belli olacak. 

BAĞ-KUR, SSK EMEKLİLERİ EK ZAM ALACAK MI?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına ocak ve temmuz aylarında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranına göre zam yapılıyor. Emekliler TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamına göre 2022 yılında maaşlarını yüzde 25.47 oranında zamlı alacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı maaşlara ek zam yapılması konusu SSK ve Bağ-Kur emeklilerini kapsamıyor. Ek zam şu an sadece görev yapmaya devam eden memur maaşlarına yansıtılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@