Maaşlara Zam Geldi, Rakamlar Değişti! Asgari Ücret, Emekli ve Memur Maaşı İçin 2022 Kredi Kartı Limiti Hesaplama

Asgari ücretli çalışanlara, memurlara ve emeklilere yapılacak zamlar belli olurken bireylerin resmi gelirlerinin artması, daha yüksek kredi kartı limitlerine sahip olmalarının da önünü açtı.

Finans 05.01.2022 - 07:31 05.01.2022 - 07:31 Gülcan Özer

Zamlar sonrasında birçok kişi, bankalara limit artırım talebinde bulunmaya başladı. Bankalar ise LKS limiti dolayısıyla daha önce geri çevirdikleri talepleri dikkate almaya başladı. Yıl sonu itibarı ile asgari ücretlilere, özel sektörde çalışan ve asgari ücretin üzerinde maaş alanlara, emeklilere ve memurlara yapılacak zamlar yavaş yavaş belli olmaya başladı.

Bu zamlar alım gücünün iyice düştüğü bu dönemlerde oldukça etkili oldu. Üstelik maaşların artması sadece alım gücünü değil, bireylerin alabilecekleri maksimum kredi kartı ve kredi limitlerini de etkilemekte. Aylık resmi gelire göre belirlenen LKS limiti, maaş artışı sonrasında her bir banka müşterisi için artmış oldu. Kredi kartı edinim tarihine göre maaşının 2 ya da 4 katına kadar kredi kartı alabilen bireyler, artık limit artırım talebinde bulunabilecek.

LKS Nedir? Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Kartı Limitine Sahip Olabilir?

LKS, bireylerin sahip olabilecekleri maksimum kredi kartı limitini ifade etmekte ve Limit Kontrol Sistemi olarak adlandırılmakta. Bireylerin gelirlerinin çok üzerinde borçlanmalarına engel olmak amacıyla geliştirilen bu sistem, ilk defa kart alacaklara ilk yıl için maaşın 2 katı kadar limit sınırı koyuyor. Daha sonraki yıllarda bu sınır 4 kata kadar çıkabiliyor.

kredi kartı limiti

Maaşa Göre Kredi Kartı Limiti Hesaplama Nasıl Yapılır, Asgari Ücretli Çalışan Bir Kişinin Kredi Kartı Limiti En Fazla Kaç Lira Olabilir?

Şöyle ki aylık geliri 4.000 TL olan bir kişi ilk defa kredi kartı alacaksa tüm bankalardaki kredi kartı limitlerinin toplamı en fazla 8.000 TL olabiliyor. Daha önce kredi kartı kullanan ya da ilk kez kullandıktan sonra 1 yılı tamamlayanlar ise 16.000 TL’ye kadar kredi kartı limitine sahip olabiliyor. Bankalar, müşterilerine kredi kartı tahsis ederken resmi geliri dikkate almakta. Maaş sınırına dayandığı için kredi kartı limitini yükseltemeyenler, maaş zammı sonrasında bankaların kapısını aşındırmaya başladı bile.

Ne var ki limit artırımı için maaş zammının bordroya yansıması gerekmekte. Kredi notunu düşürmemek adına şu an için limit artırım talebinde bulunmamak daha doğru bir karar olacaktır. Maaş zammının bordroya yansımasının ardından yeni maaş tutarına göre limit artırım talebinde bulunmak mümkün.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@