Macron ve Le Pen Kamusal Alanda Başörtü Yasağı İçin Karşı Karşıya Geldi

Fransa cumhurbaşkanı adayları Macron ile Le Pen, canlı yayında kamusal alanda başörtüsü yasağına ilişkin canlı yayında karşı karşıya geldi.

Gündem 21.04.2022 - 14:23 21.04.2022 - 14:23 Gülşah Konuk Akın

Fransa'da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu 24 Nisan Pazar günü yapılacak. İkinci turdan önce adaylar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Marine Le Pen ortak yayında, gündeme ve seçime ilişkin soruları yanıtladı. Le Pen, İslamcı ideoloji ile mücadele kapsamında yasa çıkarma amacı olduğunu söyledi. Macron ise bu politikaları etkili bulmadığını söyledi. 

570 CAMİYİ KAPATTIRMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ
Le pen, 570 camiyi radikalleştiği iddiası ile kapattırmak istediğini, kamuya açık alanlarda başörtüsünün yasaklanması gerektiğini, seçilmesi durumunda bazı şartlarda ülkede doğanlara verilen vatandaşlık hakkını iptal edeceğini ve suça karışmış yabancıları sınır dışı edeceğini açıkladı. 

lm

İÇ SAVAŞ ÇIKARTIR
Emmanuel Macron ise dini sembolleri, başörtüsü de dahil olmak üzere yasaklamayacağını, açık alanlarda başörtüsünün yasaklanması durumunda iç savaş çıkacağını, bu yasağın hiçbir anlamı olmadığını ve Fransa'ya ihanet olduğunu söyledi. Ayrıca Le Pen'in Rus İktidarına ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bağlı olduğunu, 2014'te Putin iktidarına yakın bir Rus bankasından borç aldığını söyledi. Le Pen de Fransız bankalarından kredi alamadığı için Rus bankasından borç aldığını iddia etti. Macron, Le Pen'i, Fransa'yı Avrupa Birliği'nden çıkarmayı planlaması ile suçladı. Le Pen ise böyle bir hedefi olmadığını açıkladı.

Le Pen, Afrika ile yeni ilişkiler geliştirilmesi gerektiğini, Fransa'nın Afrika için etki alanı olduğunu söyledi. Macron Le Pen'e tepki göstererek zaten Afrikalı ülkeler ile ilişkilerin geliştiğini söyledi. Alım gücü konusunda Macron ve Le Pen birbirlerinin vaat ettiklerini de eleştirdi.

Emlak365.Com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@