Mağdurlar Çoğaldı! Başka İllerdeki Emlak Dolandırıcılığına Kanmayın

Başka şehirde kiralık ev tutmak için internet üzerinden ilan arayanların yaşadıkları sorunların başında kaparo dolandırıcılığı geliyor. Uzmanlar ise neler yapılması konusunda vatandaşları uyarıyor.

Emlak Haberleri 18.09.2021 - 15:36 18.09.2021 - 15:36 Mustafa KARAGÖZ

Emlak sektörü hiç olmadığı kadar hareketli bir süreç geçiriyor. Konut satışları her ne kadar düşmüş olsa da kiralık ev ilanları sektörün canlı kalmasına neden oluyor. Kiralık ev ilanlarına dair artan talep ise dolandırıcıların da harekete geçmesine neden oldu. 

DOLANDIRICILAR HAREKETE GEÇTİ

Kiralık ev araytan vatandaşların ilk durağı genellikle internet oluyor. Çeşitli ilan sitelerinden kiralık konut arayan vatandaşlar yalan ve aslı olmayan ilanlarla karşılaşabiliyor. 

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkan Yardımcısı ve Trabzon İnşaatçılar Emlakçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası (TİNEMOD) Başkanı Ayhan Taflan sahte ilanlar ile vatandaşların yaşayabilecekleri sorunlara dair açıklamalarda bulundu. 

Ayhan Talan konuşmasında özellikle son dönemlerde artış gösteren kaparo dolandırıcılığına dikkat çekti. 

Dolandırıcıların olmayan bir evi internet üzerinden kiralık ilana çıkarmasıyla gerçekleştirilecek dolandırıcılıkta vatandaşlardan kaparo alınıyor daha sonra ise telefonlar kapatılıyor. 

ÇOK SAYIDA VATANDAŞ MAĞDUR

Trabzon İnşaatçılar Emlakçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası (TİNEMOD) Başkanı Ayhan Taflan söz konusu dolancılık hakkında "Örnek verecek olursak, gayrimenkul Trabzon'da ama tüketici İstanbul'da, o konutu almaya ya da kiralamaya kalktığı zaman sosyal medya üzerinden resimlere bakarak değerlendirme yapıyor. Karşı tarafta o an için bir muhatap var. Telefonda görüştüğü kişi belli bir miktar kaparo adı altında hesap numarasına para talep ediyor. Vatandaş da telefonda inandığı kişiye gönderiyor. Bir müddet sonra aradığı numaraya ulaşılmıyor, hem kaparo adı altında yatırdığı para heba olup gidiyor hem de ortada ev yok." açıklamalarında bulundu. 

Bu tür bir mağduriyet yaşanmaması için yapılması gerekenleri aktaran Taflan vatandaşların özellikle ev kiralanacak bölgeye girmelerini tavsiye etti. Tutulmak istenilen evin görülmesini ve incelenmesini tavsiye eden TİNEMOD Başkanı Ayhan Taflan karşı tarafta bir muhatap olması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca ev kiralama sürecinde vatandaşların bilinçli olmaları gerektiği vurgulanarak kiralama işlemi netleşmeden asla para işlerine girilmemesi gerektiğini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@