Mahfi Eğilmez'den Kritik Dolar Yorumu! Piyasalarda Şok Üstüne Şok Yaşanıyor!

Dolar kurunda bir önceki gün haftanın ilk gününde yaşanan sert hareket sonrasında ekonomistlerden kritik yorumlar gelemeye devam ediyor. İşte Mahfi Eğilmez’den çok konuşulacak o yorum…

Finans 10.05.2022 - 19:40 10.05.2022 - 19:40 Duygu Dilan Duman

Ünlü iktisat uzmanı Mahfi Eğilmez dolar/TL’nin 15 lira bandını geçmesinin ardından dikkat çeken bir yorumda bulundu. 10 Mayıs Salı günü itibariyle de yükselişini sürdüren dolar/TL, 20 Aralık’ta yapılan hamle sonrasında 18,40 liralık tarihi zirveden 13 – 14 lira bandında bir süre dengede kalmıştı. Birçok uzmana göre geçici bir süre bu seviyelerin görüleceğinin ifade edilmesinin ardından dolar kuru FED etkisiyle de yeniden 15 liraya yükseldi.

Mahfi Eğilmez’den Dikkat Çeken Yorum!

Piyasalarda yaşanan sert hareketlilik sonrasında ünlü ekonomi uzmanlarından yeni yorumlar gelmeye başladı. Resmi Twitter hesabı üzerinden önemli bir soru yönelten Mahfi Eğilmez, kuru denetlemek ve enflasyonu düşürmek amacıyla atılan tüm adımların tersine kuru ve enflasyonu yükseltiyorsa, ’nerede hata yapıyoruz’ diye sormanın gerektiğini ifade etti.

Öte yandan 10 Nisan sabah saatlerinde 15 lirayı aşan dolar kuru hakkında, ‘’dolar niye değerleniyor?’’ sorusunu sorarak, önemli bir takım konulara dikkat çekti.

Mahfi Eğilmez TL’nin Niye Değer Kaybettiğini Açıkladı!

Dolar hakkında önemli bir değerlendirmede bulunan Mahfi Eğilmez, dolar değerlenmesinin sebebi olarak FED’in faizi yükseltmesine ve faiz artırımının doğru bir para politikası izlemeye yöneldiğini gösteren bir işaret olduğu değerlendirmesinde bulundu. Bu sayede beklentilerin de düzeldiğini ifade etti.

TL’nin değer kaybetmesine ilişkin, TCMB’nin faiz konusunda yanlış para politikası izlemeye devam etmesini temel neden olarak gösteren Eğilmez, beklentilerin de bozulmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Dolar TL Karşısında Değer Kazanmaya Devam Ediyor!

Yaklaşık 4 aylık aranın ardından dolar/TL’de yeniden bir yukarı yönlü hareket görülüyor. 15,20 lira seviyesini aşan dolar kurunda kısa bir süre KKM hamlesi sonrasında 13 – 14 lira bandında bir süre dengeli bir hareket izlenmişti. Birçok uzman ise TCMB’nin rezerv satışıyla döviz kurlarında sağlanan bu istikrarın geçici olduğunu ifade etmişti. Dolar/TL 15,24 lira bandında seyretmeye devam ediyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@