Mahkeme Devlet Bahçeli Hakkında Zorla Getirme Kararı Çıkarılmasını Talep Etti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi ilginç bir talepte bulundu. Sosyal medyada Devlet Bahçeli'ye hakaret edilmesi nedeniyle görülen davada Devlet Bahçeli'nin mahkemeye giderek beyanda bulunması, eğer gelmezse hakkında zorla getirilme kararı çıkarılması talep edildi.

Mahkeme Devlet Bahçeli Hakkında Zorla Getirme Kararı Çıkarılmasını Talep Etti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye sosyal medya üzerinden bir şahsın hakaret etmesi nedeniyle bir süre önce Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açıldı. Açılan davanın hakimi olan Murat Akyol, Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi'ne bir talimat yazısı gönderdi. Bu yazıya göre Devlet Bahçeli'nin beyanının alınması, mahkemeye gelmemesi durumunda ise zorla getirilmesi istendi.

ZORLA GETİRME KARARI ÇIKARILMASI İSTENDİ

Ankara 19. Asliye Mahkemesi'ne Devlet Bahçeli hakkında gönderilen talep mahkemenin hakimi Kaya Burak Dumlu tarafından garip karşılandı. Hakim Dumlu Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ne bir cevap gönderdi. Gönderilen cevapta, “Mağdur bir siyasi partinin genel başkanı ve aynı zamanda milletvekilidir. Olaya ilişkin olarak doğrudan bir görgüsünün olmaması ve suçun da uzlaşmaya tabi olmaması nedenleriyle istinabe evrakının yeniden değerlendirilmesi, uygun görüldüğü takdirde TBMM Başkanlığı'na müzekkere yazılarak müştekinin davaya katılıp katılmamayı isteyip istemediği yönündeki düşüncesinin mahkemeye iletilmesinin uygun olup olmayacağı konusunda mahkememize bilgi verilmesi rıza olunur.” ifadelerine yer verildi.

MAHKEMEDE DİNLENİLMESİ İÇİN ISRARCI OLUNDU

Hendek 1. Asliye ceza Mahkemesi ise kendilerine gönderilen yazıya rağmen Devlet Bahçeli'nin beyanının alınmasında ısrarcı oldu. Bir yazı daha gönderilen mahkemede hakim, müştekinin bir siyasi partinin genel başkanı ve milletvekili olsa da yargılama önünde normal bir Türk vatandaşından ayrıcalığının bulunamayacağına dikkat çekti. Devlet Bahçeli'ye mahkeme için davetiye çıkarılarak mahkemede ifade alınması ile şikayet ve delillerin sorulması istendi. Ayrıca Devlet Bahçeli'nin vekili ile de dilekçe sunabileceği bildirildi.

HUKUKEN MÜMKÜN DEĞİL!

Yaşanan bu hukuki gelişme üzerine avukat Rezan Epözdemir bir açıklama yaparak, “Milletvekilleri müşteki oldukları dosyalar için genellikle davet edilmezler. Davet edildiklerinde ise beyanlarını avukatları aracılığı ile mahkemelere sunarlar. Mahkemeler de özellikle dinlemeye yönelik bir çaba içerisinde olmazlar. Bir milletvekili için zorla getirilme kararının çıkarılıp uygulanması hukuken mümkün değildir.” dedi.

Emlak365.com