Mahkemeden Emsal Faizsiz TOKİ Kredisi Kararı!

Mahkeme emsal bir karara imza attı ve faizsiz TOKİ kredisi için yeni karar açıkladı. Binlerce kişiyi etkileyecek karar emsal olması açısından büyük önem taşıyor!

KONUT KREDİSİ 05.05.2019 - 13:00 15.07.2021 - 00:16 SERHATMEDYA

Mahkeme emsal bir karara imza attı ve faizsiz TOKİ kredisi için yeni karar açıkladı. Binlerce kişiyi etkileyecek karar emsal olması açısından büyük önem taşıyor!

Düzce'de yaşanan deprem sonrası evsiz kalan 234 kiracı aile kendilerine yeni bir yuva edinmek adına Umut Evleri adı verilen sosyal konut projesi başlattılar. Ancak projenin belirli bir bölümünden sonra nakit sıkıntısı başgösterdi. Bunun üzerine aileler TOKİ'ye başvuruda bulunarak projelerini tamamlamak üzere faizsiz kredi desteği istedi. TOKİ "Kredi Verme Sorumluluğumuz Yok" Umut Evleri sakinleri tarafından yapılan başvuru sonrasında TOKİ başvuruyu reddederek “Sorumluluklarımız arasında kredi vermek bulunmuyor” açıklamasında bulundu. Yapmış oldukları başvuruları reddedilen umut evleri sakinleri vazgeçmedi ve kararı Bolu İdare Mahkemesi'ne taşıdı. Dar gelirli kişilerden oluşan 234 ailenin 12 milyon liralık kredi talebi bankaların ardından TOKİ tarafından da reddedilirken mahkeme aileleri haklı buldu TOKİ'nin kredi çekmesini istedi. 26 Nisan 2018 tarihinde TOKİ tarafından verilen red kararı sonrasında Bolu İdare Mahkemesi afet konutu kapsamında üretilen bu konutlara TOKİ'nin kredi vermesinin zorunlu olduğunu söyleyerek Toplu Konut Kanunu’nda kurum görevleri arasında “afet mahallelerinde konut yapımının teşvik ve desteklenmesi” maddesine atıfta bulunarak kararın gerekçesini söyledi. Kalan İşlerin Tamamlanması İçin TOKİ Kredi Verecek!Mahkemenin vermiş olduğu “Kendilerine arsa tahsis edilenler ile gecekondusunu ıslah edeceklere, imkanları nispetinde TOKİ başkanlığınca uzun vadeli konut kredisi verilmesi yoluna gidilir.TOKİ idaresince kredi verilmeyeceğine dair amir düzenleme yoktur. Kooperatifin kredi tahsisine engel hali olmadığı, aksine kredi verilmesinin bulunduğu, afet mahallerinde konut yapımının teşvik ve desteklenmesinin yasa hükümlerinin gereklidir” kararı üzerine kredi verildi. Kooperatif kredi kararının açıklanmasının ardından hemen başvuruda bulunarak taleplerini sıraladı. Bugüne kadar kooperatif için kullanılan arsanın 1 milyon 178 bin lira ödendiği, inşaat ruhsatı için 237 bin lira ve yapı denetim ücreti içinde 167 bin lira ödendiği ve kalan işlerin tamamlanması için kredi desteğine ihtiyaç olduğu vurgusu yapıldı. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@