Mahkemeden Emsal Karar! Tapu Üzerine Aile Konutu Şerhi Konulmayan Ev Eşin Rızası Olmadan Satılabilir Mi?

Aile konutu olmayan evin satışı konusunda mahkeme emsal karar açıkladı. Tapuda aile konutu şerhi yoksa eşin rızası olmadan ev satılabilir mi, eşler birbirinden habersiz arsa satabilir mi?

Emlak Haberleri 19.11.2021 - 23:02 19.11.2021 - 23:02 Gülcan Özer

Konut kredisi çekerek ev satın alan vatandaş hem satın aldığı evi teslim alamadı, hem 28 bin lira yargılama cezası ödedi hem de alamadığı evin kredisini ödemeye devam edeceğini söyleyerek isyan etti! Aile konutu olmayan evin satışı konusunda mahkemeden flaş karar açıklaması geldi. 

Tapuda ile konutu şerhi yoksa dahi mahkeme tarafından verilen karar ile büyük yankı uyandıracak bir uygulamaya gidildi. Mahkemeye konu olan olay Mersin Toroslar'da yaşandı. Ev almak isteyen vatandaş 120 ay vadeli konut kredisi çekerek 4 sene önce anlaştığı M.A.'dan evini satın aldı ve tapuda işlem yaptıktan sonra ödemesini gerçekleştirdi. 

AİLE KONUTU ŞERHİ KONULMAYAN EV SATILABİLİR Mİ?

Daha önce alınan kararlarda tapuda eş rızası için aile konutu şerhi konulması gerektiği belirtiliyordu. Ancak Mersin 5. Aile Mahkemesinde görülen davada milyonları ilgilendiren bir emsal karara imza atıldı. Evin satışının ardından konutu teslim alamayan vatandaş evi satan M.A.'dan evi boşaltmasını istedi. 

M.A.'nın eşi olan E.A. ise evin aile konutu olduğunu ve eşinin kendisinden habersiz bu evi satamayacağını belirterek konuyu mahkemeye taşıdı. Mersin 5. Aile Mahkemesi tarafından yapılan duruşmanın ardından E.A.'nın talebi haklı bulunarak satış iptal edildi ve konutun tapusunun yeniden konutunu satarak parasını alan M.A.'nın üzerine yapılmasına karar verdi. 

aile konutu şerhi

TAPUDA AİLE KONUTU ŞERHİ YOKSA NE OLUR?

Mahkeme tarafından verilen karar ile konutun tapusu üzerine aile konutu şerhi konulmasına hükmedildi. Alınan karara itiraz eden vatandaş "Evi aldığımda 'aile konutu' şerhi yoktu. 100 ay taksitle aldım ben bunu. Zaten aile şerhi olsa banka kredi vermez. Karar çıkıyor o zaman benim paramı versin, borçlarımı üstlensin. Benim hem 40 aya yakın ödediğim para gidiyor hem de 28 bin lira yargılama bedelini ödüyorum. Olmayan daireye halen taksit ödüyorum. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum" diyerek kendisinin mağdur olduğunu söyledi. 

Bu kararın ardından ev alan kişilerin sonradan mağdur olmamaları adına mutlaka eşten rıza belgesi almaları ve yazılı bir belgeyi de almaları önerildi. Böylelikle konut satışının ardından tapu işlemine eşin rızası olmadığı iddiası ile itiraz etmesinin önü kesilebilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@