Mahkemeden Kredi Çeken Milyonları İlgilendiren Hayat Sigortası Kararı: 23.810 TL Para İadesi Yapılacak!

Özellikle de yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi ve uzun vadeli konut kredisi paketlerinde yapılan hayat sigortası konusunda tartışmalar devam ederken mahkeme çok konuşulacak bir emsal karar açıkladı.

Finans 20.06.2022 - 08:01 20.06.2022 - 08:01 Gülcan Özer

Konut kredisi çekerek ev sahibi olan kişilerin sayıları her geçen yıl artmaya devam ederken, uzun vadeli olması nedeni ile bankalar genelde konut kredisi paketlerinde hayat sigortası yapılmasını şart koşuyor. Ancak, pek çok banka masrafının yüksek olması nedeni ile kredi onayı verirken sadece 1 yıllık hayat sigortası yaparken bazı kişiler de ilerleyen dönemde hayat sigortasını iptal ettirerek ödedikleri tutarı geri almayı tercih ediyor. 

Ancak, uzun vadeli krediler olduğu için konut kredisinde hayat sigortası en az banka kadar kredi çeken kişi ve ailesini de güvence altına alıyor. Bankalar ile kredi çeken kişiler arasında yaşanan hayat sigortası anlaşmazlığı konusunda yeni bir emsal karar daha açıklandı. 2015 senesinde kamu bankasından konut kredisi çeken kişinin 4 sene sonra vefat etmesinin ardından hayat sigortasının yenilenme süresiyle ilgili bildirimde bulunmayan banka hakkında emsal karar verildi. 

KONUT KREDİSİ, KREDİ ÇEKERKEN HAYAT SİGORTASI ZORUNLU MU?

Hayır, yasal olarak kredi çekmek için başvuru formu dolduran kişilerin hayat sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak, bankaların da kredi onayı verme zorunluluğu bulunmadığı için pek çok banka kredi onayı verme aşamasında müşterisine hayat sigortası yaptırma zorunluluğu uygulayabiliyor. 

hayat sigortası kararı

BANKANIN HAYAT SİGORTASINI YENİLEMEMESİ KİMİN SUÇU, ÖLEN KİŞİNİN KREDİ BORCU NE OLUR?

"Konut kredisi, kredi çeken kişi vefat ederse ne olur?" sorusu hakkında mahkeme yeni bir emsal karar açıkladı. Kamu bankası üzerinden 130 bin TL kredi çeken kişinin 4 sene sonra vefat etmesi üzerine mirasçıları bankaya başvuruda bulunarak hayat sigortasından yararlanmak istediklerini beyan etti. Ancak, banka vefat eden kişinin hayat sigortasını yenilemediğini belirterek ödeme yapamayacaklarını duyurdu. 

Bunun üzerine aile mahkemeye başvuru yaparak bankaya ödemiş oldukları 23 bin 810 TL'nin geri ödenmesini talep etti. Mahkeme aileyi haklı bulurken karar hakkında açıklama yapan ailenin avukatı Fırat Bilici "Kredi bağlantılı sigortalarda, kredi vadesi boyunca yenileme sorumluluğu kredi kullanana, sigorta sözleşmesinin yenilenmesine ilişkin bildirim yapma sorumluluğu ise kredi kuruluşuna aittir. Yine kredi kuruluşları verdikleri kredilerle ilgili olarak kredi kullandırılması esnasında zorunlu sigortaların yaptırılması hususunu kontrol etmek zorundadır" diyerek sorumluluğun bankaya ait olduğunu belirterek vatandaşların bu noktada haklarını aramaları gerektiğini söyledi. Karar kredi kullanan milyonlarca kişi için emsal oluşturuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@