Mahkemeden Yeni Karar Çıktı! 800 Milyon Dolarlık Ankapark Yine Ortada Kaldı!

Ankapark işletmecisinin belediyenin sözleşme fesih kararına karşı açtığı davanın reddedildiği bildirildi. Ancak tesisin tahliyesine yönelik tedbirin mahkemece kaldırılmaması tartışma yarattı.

Emlak Haberleri 14.09.2021 - 14:26 14.09.2021 - 14:32 Engin Uzunoğlu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in projelerinden olan Ankapark, Ankara'da tartışılmaya devam ediliyor. 801 milyon dolarlık bir bütçeyle yapılan Ankapark'ın Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devri konusunda belirsizlik yaşanıyor. 

ANKAPARK İÇİN MAHKEMEDEN KARAR

Ankapark'ın atıl durumunda olması ve her geçen gün de kamu zararı oluşmasından dolayı işletmeci firma ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında hukuki süreç başlatılmıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankapark'ın sözleşmesinin feshedilmesine karar verilmişti. Ancak işletmeci firma buna karşı dava açmıştı. Bu dava sonuçlandı ve işletmeci sözleşmenin feshinin iptali istemine olumsuz yanıt aldı. 

TEDBİR KARARI KALDIRILMADI

Ankara 5. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada işletmecinin sözleşmenin feshinin iptali yönündeki talebi mahkemece kabul görmedi. Bu konuda mahkeme Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni haklı bulurken Ankapark'ın tahliyesine ilişkin bulunan tedbir kararını da kaldırmadı. Bundan dolayı da Ankapark'ın tahliyesine karar verilemiyor. 

ABB İTİRAZ EDİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Ankapark'ın tahliyesine ilişkin tedbir kararının kaldırılmamasını çelişkili bir durum olarak ifade ediyorlar. Tahliye gerçekleşmediği için her geçen gün kamu zararının meydana geldiğini belirten yetkililer bir an önce Ankapark'ın Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edilmesi gerektiğini savunuyorlar. 

Ankapark, Melih Gökçek'in başkan olduğu dönemde yüksek maliyetle turizmi arttırmak amacıyla yaptırılmıştı. Bu projenin maliyetinin Ankara Büyükşehir Belediyesi bütçesinden karşılanmasına rağmen Ankara'ya herhangi bir karkısının olmadığı belirtiliyor. Melih Gökçek ise Ankapark ile alakalı olarak yaptığı savuınmasında 801 milyon dolarlık bir maliyetin doğru olmadığını iddia ediyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@